avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Activitate Marco7

Activitate Marco7

Da, asa cred si eu ca este cel mai corect si avantajos, sa dau testarea 13 din 15.Cu putina sansa voi avea permisul inainte de sarbatori. In PV nu am vazut nereguli, este trecut si km la care s-a produs contraventia si nr masinii pe care era montat radarul. Eu fac naveta de la 15km de Cluj si in 1noiembrie la noi se sarbatoreste Luminatia, asa ca eram mai grabit ca de obicei :"> .O contestatie ar amana numai sanctiunea asa ca nu cred ca merita timpul si umblatura. Va multumesc oricum pt sfaturi. Toate cele bune !
Oricum nu am experienta in demersuri de nici un fel in instanta si cred ca mai intelept e sa dau un examen de legislatie pt reducerea suspendarii la 30 zile. :innocent:
Inteleg ca pot contesta (ca mai am o zi la dispozitie), dar practic nu prea am argumente sa contest suspendarea permisului. Mie mi se parea ca faptul ca mi-au masurat viteza de varf din momentul depasirii, manevra care nu era interzisa in acea zona, ca si faptul ca nu mi-au prezentat o proba materiala in acest sens ar fi motive suficiente ca sa contest masura suspendarii.
Va multumesc pentru explicatii ! Credeti ca faptul ca nu mi s-a prezentat o proba este un aspect relevant? Exista sanse sa se decida transformarea sanctiunii de suspendare in puncte de penalizare de ex. ? Sau sa ma limitez la sustinerea unui examen de legislatie cu posibilitatea reducerii la 30 zile a suspendarii ?

==============

Ma refeream la o proba, o fotografie de exemplu. Nu mi s-a prezentat nici o proba, i-am crezut pe cuvant ca m-au inregistrat cu viteza respectiva. Daca exista si o filmare s-ar putea vedea ca am depasit alt autovehicul si am revenit pe banda 1.
Ba da, am primit dovada cu drept de circulatie intre 01.11.-15.11
Buna ziua. As dori un sfat. Am fost inregistrat de radar cu 122km/h pe DN1, in afara localitatii, dar pe o portiune de curba cu limitare de viteza de 60 km/h si separatoare de beton intre sensurile de mers. Am fost oprit si mi s-a intocmit proces verbal cu 9 puncte-amenda adica 603 lei ( am achitat jumatate in 48 ore) si mi-a fost suspendat permisul pt 90 zile. Mi-am motivat gestul prin faptul ca dupa iesirea din viraj am executat o depasire, existand 2 benzi pe sens, separate prin linie intrerupta, dupa care am revenit pe banda 1, reducand viteza. Argumentul meu, ca mi-ar fi inregistrat viteza de varf din timpul depasirii si nu viteza normala de deplasare, nu a tinut in fata agentului. Nu am mai insistat, am semnat procesul verbal, desi nu mi s-a prezentat nici o dovada, poza sau filmare, i-am crezut pe cuvant. Am asteptat sa primesc dovada prin posta, dar au trecut 14 zile si nu am primit nimic. Intreb: pot contesta in instanta masura suspendarii ?