avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1549 soluții astăzi
Forum Activitate chiritescu

Activitate chiritescu

Buna ziua. Am si eu o problema de care se loveste mama mea.
Bunica mea a trait cu un domn timp de 16 ani, fara a se casatori cu acesta. Ea a avut in proprietate un apartament de 2 camere. Spun a avut pentru ca a decedat acum 2 ani. Dupa decesul bunicii au inceput problemele.Acest domn, pot sa-i spun concubin, a inceput ,impreuna cu fiul lui dintr-o casatorie anterioara, sa ne ameninte ca si el are dreptul le proprietate, respectiv apartamentul de 2 camere. Tin sa mentionez urmatoarele:
- bunica are 2 fete, respectiv mama mea si matusa mea
- bunica mea nu a fost casatorita cu acest domn si nici nu au avut copii impreuna
- dupa decesul bunicii mele, s-a facut succesiunea la notar, matusa mea renuntand la succesiune, mama devenind unica succesoare
- domna notarita stia de concubin si ne-a spus ca nu are nici un drept asupra proprietatii, astfel incheindu-se succesiune.
Intrebarea mea este daca acest domn, concubin, are dreptul de mostenire asupra proprietatii?
Concubinul impreuna cu fiul acestuia, dintr-o casatorie anterioara, ne tot baga in fata termenul de uzucapiune.Imi puteti explica cum se aplica aceasta uzucapiune, avand in vedere ca au trait impreuna 16 ani?