Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... dreptul de mostenire al concubinului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

dreptul de mostenire al concubinului

Buna ziua. Am si eu o problema de care se loveste mama mea.
Bunica mea a trait cu un domn timp de 16 ani, fara a se casatori cu acesta. Ea a avut in proprietate un apartament de 2 camere. Spun a avut pentru ca a decedat acum 2 ani. Dupa decesul bunicii au inceput problemele.Acest domn, pot sa-i spun concubin, a inceput ,impreuna cu fiul lui dintr-o casatorie anterioara, sa ne ameninte ca si el are dreptul le proprietate, respectiv apartamentul de 2 camere. Tin sa mentionez urmatoarele:
- bunica are 2 fete, respectiv mama mea si matusa mea
- bunica mea nu a fost casatorita cu acest domn si nici nu au avut copii impreuna
- dupa decesul bunicii mele, s-a facut succesiunea la notar, matusa mea renuntand la succesiune, mama devenind unica succesoare
- domna notarita stia de concubin si ne-a spus ca nu are nici un drept asupra proprietatii, astfel incheindu-se succesiune.
Intrebarea mea este daca acest domn, concubin, are dreptul de mostenire asupra proprietatii?
Concubinul impreuna cu fiul acestuia, dintr-o casatorie anterioara, ne tot baga in fata termenul de uzucapiune.Imi puteti explica cum se aplica aceasta uzucapiune, avand in vedere ca au trait impreuna 16 ani?
La apartament nu au nici un drept. Problema este daca a facut imbunatatiri in acea locuinta, daca are chitante si poate dovedi. Atunci, poate introduce actiune in instanta pentru a putea fi despagubit.
uzucapiunea in situatia data este o poveste