avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1837 soluții astăzi
Forum Activitate catalincatalin90

Activitate catalincatalin90

sunt analfabet dar ce cauta facultatile particulare care dau diplome pe banda rulanta? de ce vin atatia straini cu bani sa studieze in bucuresti? oare ? oare ne mai prefacem mult sau deschidem ochii? sa intelegem ca defapt ce functioneaza in tara? creca sunt universitatile prea bune de vin strainii sau ca poate au prea multi bani incat e suficient sa termine facultati gen carol davila. wow... cum? cu banii rezolvi orice in tara asta... moralisti suntem toti ceva bun nu face nimeni. dar stim sa criticam tinerii.
judecata. pt ca eu spre deosebire de romania care e o tara care poate indura orice nu ma las calcat in picioare. de aia grecii vor sa iasa din zona euro sa nu aibe tinerii de platit de pe urma imprumuturilor facute de ei. altii nu scriu deloc nu ca scriu gresit si au carnete auto . oare cum? din pacate eu am cerut sa ma informeze cineva ce presupune acest lucru. dar romanii toti stiu sa comenteze si sa critice. de aia tot ce a fost facut bun in romania a fost facut inainte sa fim o tara democrata.
pacat ca avem tineri care se tampesc multumita a ce se intampla in tara asta si toata lumea vede doar vai ce generatie de prost ce prosti ce analfabeti si toate nasoalele posibile. dar nimeni nu e instare sa zica ca defapt generatia parintilor celor care sunt in anul 3 si poate si a bunicilor tara asta e de 2 lei si nimic nu merge. dar noi suntem vinovati . voi cei mari care multumita voua e asa nimic. de ce sunt profesori titulari cu nota 1 sau profesor suplinitori care nu au trecut examenul de titularizare? creca tot noi tinerii i am corectat nu? ca scriu fara cratima. din motive bine cunoscute .
cu asa ceva nu pot fi deacord niciodata. ca un om sa iti merite respectul nu e necesar doar sa te faca. urasc pe toti cei care au conceptia asta.pai si eu pot face un copil daca vreau:)) si sunt asa important? "ma pregatesc sa fac copii sa mi spele pe jos"??? ei se joaca cu mine cu datu afara si plecatu la munca odata la 2 luni sau cand au chef nu mai pot avea respect pt nimic. pt ce? ca vor sa si bata joc de viata mea . mereu ce gandesc ei e corect altceva nici nu intra in discutie. iar ce imi spuneti dvs de anii 90 cu tot respectu nu mi pasa:)) pe vremuri femeile nici nu aveau drepturi nici nu votau.
dar cei care nu iau bursa de merit? :)) mi s ar parea normal sa se vorbeasca in nestiinta de cauza. bursa de merit? sunt 4 din 100 de locuri, la camin sunt vreo 10 15 locuri desi pe noi ne prosteau in primul an ca cei din ani terminali au prioritate. si e anu 3 si abia se intra in camin. de ce oare? de bine ce ne a mers in 90! ca am scapat de ceausescu si am facut un sistem numa bine pus la punct sa fure cine poate.
capitolul munca. :)) sa imi pun cvuri pe ejobs bestjobs? am facut asta nu e problema nu e prima oara cand ma confrunt cu asa ceva.. si te suna cam dupa o luna. apropo fara experienta nu stiu daca ai 2 % sanse sa te angajezi. iar in rest poate la videochat , distribuit pliante unde acolo am incercat f dest dar degeaba hai ce joburi?:)) poate shaormar dar nu stiu. doar daca invat.
job part time. traiti cumva peste hotare? ce categorii de joburi part time avem?:)) sa nu exageram dar nu avem. ba da part time agent de vanzari si imobiliar..
am ajuns in anul 3 dar parintii mei ma ameninta mereu in functie de cum doresc ei ca se termina sustinerea ca nu mai am ce cauta ca sa ma sustin ca daca vreau ceva nam decat sa muncesc si etc. si acum sa fim seriosi. ce job part time in bucurestie? romania nu e nici pe departe tara unde sa ai oportunitati de angajare , si in special in domeniul part time. doar videochat , agent vanzari, si distribuitor . acestea nu sunt joburi. si eu mi as dori sa ma pot rupe financiar de ei dar momentan nu se poate iar un parinte normal la cap nu ar face ceva de genu gata dute si intretinete ca nu ai cum . ok te apuci de munca dar prima luna papicu???chiria? nu e asa usor dar lor nici asta nu le pasa. dovada ca ori ca ei ori descurca te... pai ei vor sa nu imi mai dea bani de chirie mancare nimic. nu consider ca e ceva productiv. si daca in continuare ei vor sa ma tina sub papuc eu de ce ar trebui sa tac si sa suport? de asta romania e asa cum e si va mai fi multi ani. pt ca toti suportam si ne complacem in ce gasim. toti criticam dar nimeni nu aduce o solutie viabila.
sunt anul 3 la universitatea bucuresti , la zi. si parinti mei tocmai s au decis sa nu imi mai plateasca intretinerea unde stau si sa ma sustina la facultate. eu ce trebuie sa fac pt ca daca ei isi bat joc de mine imi voi bate si eu joc de ei pt ca ei is dupa deviza ori ca noi ori deloc si incearca sa imi conduca viata dupa cum vor ei. ce trebuie sa fac ? sa ii dau in judecata?care este demersul ?multumesc
ce respect cand ei imi pun mereu conditii si ma ameninta ca gata ca gata. da eu cate pot sa indur? ei vor sa imi traiesc viata asa cum vor ei. si acum iar ma dau afara si nu ma mai sustin la facultate. iar eu sunt anul 3. sa ma lamureasca si pe mine cineva.
care sunt pasii pe care trebuie sa ii indeplinesc sa imi dau in judecata parintii pentru ca nu vor sa ma mai sustina la facultate, si doresc acest lucru pentru ca ma ameninta din 2 in 2 luni ca raman fara sustinere si pe drumuri. si mereu cauta ceva sa imi zica nu faci asta adio. (legat de facultate) . din pacate eu cu ei orice as incerca sa vorbesc sa explic nu se poate pt ca ei mereu au dreptate. si ei nu ma lasa sa imi traiesc prezentul afectandu mi viata cu trecutul. care sunt pasii pe care trebuie sa ii fac. si ce pot obtine. daca castig in instanta cat e ajutor din partea lor pe care trebuie sa mi l ofere?