avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1800 soluții astăzi
Forum Activitate lorenabercea

Activitate lorenabercea

Răspuns la discuția Documente expirate - Spania
va multumesc mult,si va doresc numai bine
Răspuns la discuția Documente expirate - Spania
in madrid cred ca sunt impreuna atat ambasada cat si consulatul,sau aproape una de alta nu mai stiu,dar in fin la care ar fii mai bine sa merg??? ca imi e tot una ca distanta?multumesc

nu,nu.nici nu mi-a trecut prin gand,sa fac asta deoarece cred in legile care ne conduc numai ca lipsa cunostintei despre toate acestea ma fac sa intreb atatea posibilitati...si imi este destul de urgent deoarece am gasit un loc bun de munca si era pentru a ma putea incadra cu contract de munca,nu mai muncesc de vreo 2 ani si peatunci aveam buletinul in vigoare,e doar criza care ma face sa caut un drum mai scurt si mai economic,cat despre actele romanesti ma bucur sa le pot mentine atat eu cat si copii dar nu stiam ca trebuiesc facute deoarece nu ni sa spus niciodata si sunt multi la fel ca mine,aici in zona asa ca am sa anunt pe toata lumea:)bineinteles ca le fac,deoarece sunt mandra de cetatenia mea desi viata m-a impins a ma schimba de tara,unde e Romania nu sunt celelalte pentru mine dar in fin am fost si pe la ambasada si nici acolo nu ne-au spus ca trebuiesc facute actele romanesti.va multumesc mult de tot pentru toate detaliile,

daca tot e asa de lunga povestea,Dumneavoastra ce ma sfatuiti sa merg in tara sa le rezolv acolo direct si personal?ce ar trebuii sa duc cu mine in cazul in care merg?am nevoie si de certificatul de nastere al sotului?copii daca sunt nascuti aici trebuie sa scot si pentru ei certificatul de nastere?apoi imi inchipui ca trebuiesc traduse si omologate toate???unde ma sfatuiti sa le fac??
Răspuns la discuția Documente expirate - Spania
va multumesc mult de tot,adevarul e ca nu mi-au spus nimic ,niciodata si tot ce am avut nevoie sa rezolvam la nivel legal,ni le-au rezolvat cu libro de familia si cu nie (certificatul de cetatean de la uniunea europeana)si chiar am fost acu vreo 2 ani sau asa,la ministeru de exterior in madrid ca sa solicit drept de munca sau cetatenia nu mai stiu ce era exact dar nu mi-au dat nimic mi-au spus ca imi este suficient sa am nie ,si ca nu aveam nevoie de nimic altceva si chiar ne-a uimit dar in fin i-am crezut daca dansi ne-au spus asta,chiar ne-au spus ca faptul de a fii sau nu casatoriti,nu era important ca sunt cetateana de la uniune si ca im-i ajunge cu asta???asa ca am ramas linistiti...
Răspuns la discuția Documente expirate - Spania
puff,nu stiu nici cum sa fac,dar si daca ma duc eu personal in romania,tot trebuie sa fac certificatele ,cel de casatorie si de nastere a copiilor??daca sunt nascuti in spania??mentin si cetatenia romaneasca?sau de ce se cere asa??? nu-ti renoveaza nici pasaportul fara atatea tramite???:sorry: problema sunt banii bineinteles ca daca nu ar fii asa m-as duce incantata de o suta de ori in tara:)va multumesc pentru rabdatrea dumneavoastra,sper sa nu abuzez...:stunned:
Răspuns la discuția Documente expirate - Spania
va multumesc mult .insa nu inteleg prea bine ce legatura are sotul,casatoria si copii ,cu renovarea buletinului expirat...va rog daca sunteti amabil a-mi explica...asta ar fii in cazul in care mergem personal sau daca le-ar face cineva acolo??? eu deocamdata as avea nevoie decat de buletinul sau pasaportul meu in vigoare,iar celelalte le-as rezolva mai incolo,deoarece cu criza asta economica nu e chip cu toate deodata.va multumesc mult de tot:)

si nu stiu cum s-ar obtine imputernicirea,la ambasada,consulat??
Răspuns la discuția Documente expirate - Spania
copii sunt de 4 si respectiv 2 ani,si daca as avea pe cineva in tara ,ar putea sa imi renoveze buletinul acolo? de ce as avea nevoie?suntem pe langa madrid asa ca ar trebuii sa mer la ambasada insa nu stiu daca ,cu imputernicire ar putea de exemplu sora mea sa mil renoveze in tara???? multumesc mult
Răspuns la discuția Documente expirate - Spania
nu,eu nici nu stiam ca trebuia obtinut,ne-am casatorit aici in spania,si mi-au cerut decat,certificatul de nastere ,cazierul si adeverinta cum ca nu sunt casatorita in tara,toate acestea in original si fotocopie ,traduse si omologate cu apostila de la haga in rest nimic...

avem decat livreta de familie ,pe care ne-au dato la judecatorie cand ne-am casatorit.avem de asemenea 2 copii care deja au buletinul spaniol deoarece s-au nascut aici si tatal e cetatean spaniol...
buna,am vrut sa ma angajez si mi-am dat seama ca am buletinul expirat si pasaportul il aveam expirat mai demult dar cum nu aveam nevoie de el nu lam schimbat,sunt casatorita cu spaniol de 5 ani si as vrea sa stiu care ar fii modul cel mai rapid si economic de a-mi renova buletinul sau pasaportul,din spania madrid,deoarece nu pot sa merg in romania,iar in harghita le-au spus la ai mei ca nu se pot face decat in persoana...este adevarat?? imi puteti oferii o solutie cat se poate de rapida si ieftina???? va multumesc:)