avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1281 soluții astăzi
Forum Activitate denisa23

Activitate denisa23

Buna ziua,
Am o pusca, sau mai bine zis am avut... pentru care acum 2 ani de zile nu imi trebuia permis de port arma, pusca a fost cumparata de la un magazin cu arme de vanatoare, are factura.... in urma cu 4 ani prietenul meu a lasat-o la magazinul de unde a cumparat o pentru o reparatie, m-a rugat pe mine sa o ridic dupa ce se repara, el urmand sa plece in afara romaniei, eu am ridicat pusca, am declarat - o la politia din satul unde locuiesc si mi-au spus ca e ok nu imi trebuie permis, numai sa nu o folosesc pe strada sau in alte scopuri negative. eu lucrez de 3 ani in bucuresti, pusca ramanand acasa, la tata, in satul unde locuieste, se trezeste intr o sara cu politia la poarta ca ma cauta, tata le spune ca nu sunt acasa si il roaga sa le spuna despre pusca si sa o aduca pt ca s-a dat lege ca trebuie sa ridice toate armele de la cei care nu au permise, indiferent ca pentru unele arme nu este necesar acest permis. l-au intrebat daca il cunoaste pe prietenul meu, care intre timp s-a intors in tara, tata le-a spus ca da, si ca pusca e a lui, noi doar am ridicat o de la mgazin si am declarat o la politie, si mi-au cerut sa ma duc sa depun o declaratie...nu stiu ce fel de declaratie pt ca nu mi au spus prin telefon. in conditiile astea, eu as putea fi acuzat de ceva?
multumesc