avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 474 soluții astăzi
Forum Activitate mv2000

Activitate mv2000

Buna seara !

Va multumesc foarte mult pentru raspunsurile dumneavoastra !

Am fost la o banca oarecare sa ma interesez daca conturile mele sunt blocate si intr-adevar domnisoara de la juridic a avut dreptate: cei 200 de euro depusi sunt blocati, nu au intrat nici la datoria pentru care am proprirea pe salariu, nici la banca la care am creditul din 2009. Cred ca toate conturile mele vor fi deblocate abia in momentul cand se va incheia proprirea. La cat am proprirea (340 de lei/ luna), abia in 10 ani voi termina de achitat. Intre timp nu stiu ce voi face, mai am niste descoperiri de carduri (din pacate acum aceste carduri sunt "goale") si acest credit din 2009. Luni a revenit cu telefoane domnisoara de la juridic, a fost chiar insistenta (5 apeluri), dar nu i-am raspuns, nu stiam ce sa-i zic. De atunci nu a mai sunat, nici eu nu am cautat-o, ma gandesc sa nu-mi faca "bucuria". Un avocat mi-ar prinde foarte bine, dar la cei 500 de lei care imi raman in fiecare luna, din care 85 de lei se duc numai pe transport, nu se ofera nimeni. De aceea mi-a fost teama sa mai raspund la telefon, probabil nu am facut bine, probabil asta inseamna dezinteres total din partea mea !

Acum mai imi ramane doar sa ma rog ca nu se va intampla nimic si totul va fi bine la munca ! Imi pare rau ca "m-am aventurat" in credite si nu m-am gandit la "ziua de maine" ! O seara frumoasa !

Cu respect,
MV
Buna ziua !

Am inteles acum, trebuie sa ma mentin "tare pe pozitie" si sa nu cedez, multumesc ! A bagat groaza in mine domnisoara de la juridic. Acum urmeaza sa ma dea in judecata, inseamna. Probabil intr-o luna sau doua, imi va veni si aceasta proprire la munca. Nu stiu cat dureaza un proces si darea sentintei in acest caz, probabil putin. Uff, problemele astea...

Cu respect,
MV
Va multumesc, parca mai imi vine inima la loc ! 2 zile am fost turbata, nu mai vedeam in fata ochilor de suparare ! Eu as vrea sa platesc, dar cu ce ? Din cei 500 de lei care mai imi raman sunt in stare sa dau 100 euro, dar nu accepta. Si chestia asta cu rau platnic, dezinteres total din partea dumneavoastra, neseriozitate, plus alte cuvinte mai "grele" ma nelinistesc. Nici nu stiu ce va fi maine cand va suna domnisoara de la juridic, ce imi va mai spune ?

Cu respect,
MV
Mai intai de toate va multumesc frumos ca mi-ati dat un raspuns atat de repede la problema mea. Sa va lamuresc.

De la o banca, sa spunem banca X, in urma unei hotarari judecatoresti, mi s-a pus proprire pe salariu (in 10 ani reusesc sa achit suma). De 5 luni am proprire pe salariu la aceasta banca. La o alta banca, s-o numim banca Y, in luna iulie am aflat ca am acest credit restant de 2800 de euro si trebuie sa platesc 1500 euro intr-o luna. Nu am avut de unde sa platesc. In iulie am platit 100 de euro si in august inca 100 de euro. In septembrie si octombrie nu am mai putut plati nimic, nu am mai avut de unde.

Aseara m-a sunat o tanara nervoasa de la departamentul juridic de la banca Y, care ma ameninta ca ma va da in judecata daca nu urmez pasii ei, relatati in mesajul anterior: < sa gasesc pe cineva care sa-si deschida un cont la ei (de acolo ei putand retrage sumele restante pentru creditul meu), sa fac o anexa la contract prin care persoana respectiva care isi deschide cont sa devina coplatitor, in caz ca nu platesc eu, si eu sa depun in acel nou cont deschis jumatate din creditul restant). >

Tot ea a afirmat faptul ca cei 200 de euro pe care i-am depus sunt blocati in cont, din cauza propririi de la banca X. Si orice suma as depune eu,in orice cont, e blocata pana la achitarea datoriei de la banca X, pana la finalizarea propririi. Ma mira faptul ca atunci cand am depus banii la ei, cel de la ghiseu nu mi-a relatat aceste lucruri, ci, din contra, a fost foarte fericit sa-mi ia banii. Tot ce mi s-a spus in luna iulie la banca Y a fost ca nu pot scoate bani de la ei, ci doar sa-i depun, acum imi spun ca toate conturile sunt blocate ? De ce nu m-au contactat in luna august sau septembrie, ci doar acum cand au vazut ca nu am mai depus nimic ?! Si vin cu solutia aceasta, sa mai bag pe cineva in toata harababura asta, sa distrug viata cuiva ?

Sefii mei nu stiu de celelalte datorii la banci, mi-e frica ca ma vor da afara cand vor afla. Nu stiu cum a aflat aceasta domnisoara unde lucrez si m-a amenintat atat de tare, pe un ton atat de ridicat, incat sincer a bagat spaima in mine, ca voi ajunge ultimul om daca ma pun cu ei si nu platesc. Urmeaza sa ma sune luni dimineata pentru a afla raspunsul meu. Dar ce sa-i spun ? Mi-a mai zis ca toate convorbirile au fost inregistrate si vor fi folosite in instanta daca se va ajunge acolo. Ce inseamna asta ? Sunt o infractoare ? Chiar asa am ajuns ?

Ce pot face ? Va multumesc !

Cu respect,
MV
Buna ziua !

Am 2 probleme, poate ma puteti ajuta, va rog !

1. Sunt angajata la stat si am proprire pe salariu, din cauza unei datorii la o banca. Din "fabulosul" salariu de bugetar, din care o parte e proprit, raman cu 500 de lei. Problema e ca mai am si alte datorii, imprumuturi la banci si nu le pot plati, mi se spune ca toate conturile sunt blocate din cauza acelei propriri. E posibil sa-mi fie toate conturile blocate si sa nu-mi mai pot plati celelalte datorii, cu toate ca la munca am deja proprire pe salariu ?

2. Am facut mai multe imprumuturi la mai multe banci, bani pe care nu i-am folosit eu, ci familia mea (le-am facut pentru a-i ajuta pe ei). Mama se ocupa de plata acestor datorii. Cu ceva timp in urma, mi-a spus ca nu a mai putut plati imprumuturile, ajungand intr-o situatie disperata (pensie mica, proprire pe pensie, evacuare din casa, chirie...). Problema e ca eu am mers pe incredere si nu m-am mai interesat de aceste datorii. Intre timp au inceput repercursiunile: proprire pe salariu de la o banca, amenintari de dare in judecata de la alte banci. Mai nou, mi se spune ca toate conturile sunt blocate din cauza propririi si trebuie sa fac o intelegere cu ei inainte de a ma da in judecata si anume: sa gasesc pe cineva care sa-si deschida un cont la ei (de acolo ei putand retrage sumele restante pentru creditul meu), sa fac o anexa la contract prin care persoana respectiva care isi deschide cont sa devina coplatitor, in caz ca nu platesc eu, si eu sa depun in acel nou cont deschis jumatate din creditul restant. Problema e ca eu nu am banii, nu am de unde sa imprumut si sa gasesc pe cineva sa devina coplatitor, slabe sanse. Eu nu pot depune decat 400 de lei pe luna si ei vor sa dau 1500 de euro intr-o luna dupa ce semnez anexa respectiva. Ce pot face ? Ce ma sfatuiti ? Mentionez ca nu s-a mai platit de 2 ani jumate acest credit.
Va multumesc anticipat !

Cu respect,
a dvs. MV