avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 701 soluții astăzi
Forum Activitate radodjuki

Activitate radodjuki

Răspuns la discuția Dubla cetatenie romano-sarba?
Buna ziua . Sunt cetatean roman prin nastere . Am vrut sa obtin si eu cetatenia sarbeasca deoarece parintii mei provin din familii de origine sarba dar nu am reusit . Pentru ca imi tot trebuia viza sa intru in Serbia (unde am locuit o perioada) am reusit sa iau cetatenie Bosnia . Asa nu mi a mai trebuit viza . Acum nu mai este valabil , pot intra in Serbia direct cu buletinul / pasaportul romanesc .
1. Unul din avantajele cetateniei unui stat nonUE ar fi la cumparaturi . Nu se mai plateste TVA . De fapt se recupereaza . La un moment dat chiar erau reclame prin hipermarket referitor la acest lucru.

2. Apoi la unele firme unde am lucrat am luat bani mai multi , angajarea fiind facuta pe actele de Bosnia . Aveau si firmele ceva avantaje dar cred ca depinde de domeniu .

3. Apoi la impozite . Daca domiciliul stabil este in stat nonUE.

Deci nu prea ar fi prea mari avantaje .
Intrebare : prin ce procedura poti obtine cetatenia sarbeasca ?

Sve najbolje !


Marianov Sasa a scris:

Buna ziua. Va rog frumos sa-mi spuneti care sunt avantajele/dezavantajele obtinerii cetateniei sarbe, in conditiile in care aceasta tara este momentan in spatiul ,,non-UE''? In momentul de fata detin cetatenia romana si as vrea sa parcurg pasii pe care legea ii cere pentru obtinerea cetateniei sarbe. Va rog sa ma informati in privinta documentatiei necesare, respectiv asupra costurilor si durata obtinerii acesteia. Va rog sa nu omiteti aspectul ce tine de avantajele/dezavantajele detinerii dublei cetatetii strict in contextul actual. Astept cu real interes un raspuns din partea dumneavoastra. Va multumesc.

Buna ziua.
Va multumesc tuturor pentru idei . Intre timp am terminat eu Facultatea de Drept si am reusit sa castig procesul . Pe uzucapiune . A fost mult de munca si de alergat deoarece statul roman nu face altceva decat sa ia bani si sa puna bete-n roata .

.......

radodjuki a scris:

La prima cauza au fost 2 procese,dar domnii avocati au fost foarte "seriosi" pana au luat banii,dupa ,nici macar nu s-au mai prezentat la termene.A fost foarte greu sa mai recuperez si actele de la ei.Nici macar nu inteleg cum a reusit sa dea tata peste aceste specimene.Va dati seama de ce am o rezerva ...Banuiesc ca un minim efort ar fi fost de ajuns sa rezolve cazul.Multumesc.

Multumesc de idee.O voi incerca.Sper sa reusesc .Multe din aceste acte le am deja.
La prima cauza au fost 2 procese,dar domnii avocati au fost foarte "seriosi" pana au luat banii,dupa ,nici macar nu s-au mai prezentat la termene.A fost foarte greu sa mai recuperez si actele de la ei.Nici macar nu inteleg cum a reusit sa dea tata peste aceste specimene.Va dati seama de ce am o rezerva ...Banuiesc ca un minim efort ar fi fost de ajuns sa rezolve cazul.Multumesc.
Buna ziua,
Am 2 probleme carora de mult timp le caut rezolvare,dar din pacate nu reusesc.
---Prima ar fi un teren cu casa unde locuiesc fara forme legale situat in sector 1.Terenul cu casa a fost cumparat de tata in mai 1989 printr-o chitanta de mana facuta cu proprietarul in prezenta a doi martori.Deoarece verificand la Directia Taxe si Impozite ,tata a observat ca pe rol erau 2 persoane(cel ce a facut chitanta de mana si o alta persoana)tata a solicitat refacerea chitantei ,iar in cea noua sa apara si cea de a doua persoana.A pastrat si prima chitanta de mana deoarece cel ce-i vanduse avea si el chitanta de mana cu fostul proprietar (care ii era si ruda-fara a avea acelasi nume)dar in acea vreme nu putea sa detina 2 proprietati el fiind deja proprietarul unui apartament.Dupa 1989 nu am putut finaliza actele deoarece nu s-a gasit intelegere si ulterior atat propretarul cat si fiul sau au decedat .In 2001 tata a deschis actiune judecatoreasca ca prin pronuntare sa tina loc de act de vanzare cumparare dar a nimerit un avocat care nu si - a dat silinta si actiunea a fost respinsa pe motiv ca trebuiau date in judecata ambele persoane inscrise pe rol.Mentionez ca persoana nu s-a prezentat la nici un termen caci nu mai avea nici o pretentie si nu-l mai interesa.Mentionez de asemenea ca tata nu a stiut ca poate sa faca recurs,domnul avocat inducandu-l in eroare.In 2007 tata a deschis un al doilea proces cu un alt avocat dar de aceeasi categorie.De data asta a actionat in judecata pe ambele persoane din rol si Primaria Capitalei ,cedandu-mi mie drepturile litigioase.Nici la acest proces nu s-au prezentat cele 2 persoane dar Primaria fiind reprezentata de consilier juridic. In data de 5 iunie2008 instanta a dispus suspendarea judecarii cauzei pe motiv ca nu am depus la dosar dovada diligentelor facute pentru a afla domiciliul actual al paratilor.Mentionez ca domnul avocat si-a luat banii si m-a lasat balta ,in concluzie pe 22/07/2010 instanta constata perimata cauza.Mentionez ca in tot acest timp nu m-a deranjat nimeni,nu a avut nimeni pretentii de orice fel asupra imobilului.De asemenea sunt la zi cu plata impozitului ,a asigurarii obligatorii si a tuturor facturilor de utilitati:energie electrica(pe numele fostului proprietar),apa,internet si televiziune prin cablu (pe numele meu).
Doresc sfaturi,idei pentru a-mi face un act proprietate fiindu-mi necesar pentru a-mi face buletinul pe aceasta adresa si pentru obtinerea autorizatiei de extindere,casa fiind una veche compusa doar din doua camere.Eventual as dori sa vorbesc cu un avocat serios care a mai avut acest tip de caz.
---A doua problema este tot una imobiliara:un teren fara constructii situat in sector 5 .Acest teren a fost cumparat de parintii tatalui meu in anul 1925.Ulterior si-au facut casa.Tata si matusa au mostenit in 1977casa si terenul pe care au fost nevoiti sa le vanda in 1978 deoarece aveau casa.In actul de vanzare cumparare se specifica clar ca terenul se confisca conform legii vanzandu-se doar casa.In 1985 imobilul trece in proprietate de stat si este daramat deoarece au fost construite blocuri in zona terenul ramanand liber.Proprietarul casei a fost despagubit.Au fost depuse cereri pe legea 10/2001 si legea 247/2005 si diferite cereri catre Primaria Sector 5 si Primaria Capitalei.Toate au ramas fara raspuns sau raspuns evaziv.Terenul este gol si imprejmuit,o perioada tata avand un garaj .Nu a deschis actiune judecatoaresca in acest caz,influentat negativ de primul caz in care a investit bani si timp fara nici un rezultat


Pentru ambele cazuri doresc sa stiu ce pot face.
Multumesc anticipat.

radodjuki@yahoo.com