Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Dubla cetatenie romano-sarba?
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Dubla cetatenie romano-sarba?

Buna ziua. Va rog frumos sa-mi spuneti care sunt avantajele/dezavantajele obtinerii cetateniei sarbe, in conditiile in care aceasta tara este momentan in spatiul ,,non-UE''? In momentul de fata detin cetatenia romana si as vrea sa parcurg pasii pe care legea ii cere pentru obtinerea cetateniei sarbe. Va rog sa ma informati in privinta documentatiei necesare, respectiv asupra costurilor si durata obtinerii acesteia. Va rog sa nu omiteti aspectul ce tine de avantajele/dezavantajele detinerii dublei cetatetii strict in contextul actual. Astept cu real interes un raspuns din partea dumneavoastra. Va multumesc.
Tare as dorii sa stiu si eu acest lucru.....
Buna ziua . Sunt cetatean roman prin nastere . Am vrut sa obtin si eu cetatenia sarbeasca deoarece parintii mei provin din familii de origine sarba dar nu am reusit . Pentru ca imi tot trebuia viza sa intru in Serbia (unde am locuit o perioada) am reusit sa iau cetatenie Bosnia . Asa nu mi a mai trebuit viza . Acum nu mai este valabil , pot intra in Serbia direct cu buletinul / pasaportul romanesc .
1. Unul din avantajele cetateniei unui stat nonUE ar fi la cumparaturi . Nu se mai plateste TVA . De fapt se recupereaza . La un moment dat chiar erau reclame prin hipermarket referitor la acest lucru.

2. Apoi la unele firme unde am lucrat am luat bani mai multi , angajarea fiind facuta pe actele de Bosnia . Aveau si firmele ceva avantaje dar cred ca depinde de domeniu .

3. Apoi la impozite . Daca domiciliul stabil este in stat nonUE.

Deci nu prea ar fi prea mari avantaje .
Intrebare : prin ce procedura poti obtine cetatenia sarbeasca ?

Sve najbolje !

Marianov Sasa a scris:

Buna ziua. Va rog frumos sa-mi spuneti care sunt avantajele/dezavantajele obtinerii cetateniei sarbe, in conditiile in care aceasta tara este momentan in spatiul ,,non-UE''? In momentul de fata detin cetatenia romana si as vrea sa parcurg pasii pe care legea ii cere pentru obtinerea cetateniei sarbe. Va rog sa ma informati in privinta documentatiei necesare, respectiv asupra costurilor si durata obtinerii acesteia. Va rog sa nu omiteti aspectul ce tine de avantajele/dezavantajele detinerii dublei cetatetii strict in contextul actual. Astept cu real interes un raspuns din partea dumneavoastra. Va multumesc.