avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1045 soluții astăzi
Forum Activitate Robert_P

Activitate Robert_P

G David a scris:

La Casa de Sanatate se plateste contributia de asigurari de sanatate, iar la Casa de Pensii se plateste contributia de asigurari sociale pentru pensie.
Nu reprezinta aceiasi contributie!


Din graba am scris gresit Casa de Pensii. Deci, este vorba doar de Casa de Sanatate, ei mi-au trimis de plata de 2 ori pentru perioade identice.
Ah, am facut o greseala din graba. Am Scris Casa de Pensii si nu Casa de Sanatate cum vroiam. Imi cer scuze pentru neatentie. Deci, problema mea este doar de Casa de Sanatate.
Buna ziua,
Am fost PFA din 2005 pana in 2010. Cum nimeni nu stia ca sa faca cu un PFA, am acumulat o multime de amenzi la Casa de Sanatate. N-am stiut ca sunt obligat sa platesc Sanatatea iar Statul iti aduce aminte doar dupa 5 ani, ca sa se stranga dobanda la dobanda la dobanda. Am gresit, am platit totul pentru periada 2005-2010 fara sa comentez. Problema este ca am primit alta decizie de impunere pentru aceiasi perioada dar cu o suma mai mica. Am sunat la Casa de Pensii BV iar ei au incercat sa ma faca sa inteleg sa s-a facut o regularizare pentru 2009-2010 si trebuie sa platesc insa si a doua decizie este pentru perioada 2005-2010. Nu inteleg de ce trebuie sa platesc din nou pentru o perioada pentru care am platit deja. Ambele documente imi spun sa platesc de doua ori pentru aceeasi fapta.
Multumesc anticipat