avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1053 soluții astăzi
Forum Activitate simoniq

Activitate simoniq

Buna ziua, pina acum 2 saptamini am colaborat ca PFA cu un IFN unde mi se retinea impozitul la sursa , am incheiat colaborarea cu ei , am anuntat la Finante incetarea colaborarii si urmeaza sa colaborez cu un alt IFN unde nu mi se retine impozitul la sursa, intrebarile mele sunt ,
1. pentru ce fel de venit sa optez la completarea declaratiei 220 _ nestiind ce fel de venit voi realiza in cursul acestui an ,
2. daca eu incep colaborarea cu alta firma pot folosi acelasi RJIP, pentru inregistrarea documentelor , si cum se procedeaza in acest sens , se trec documentele in functie de continuitatea lor , multumesc
buna seara , as avea o intrebare , daca se poate sa mi spuneti daca este necesar sa obtin un nou certificat constatator , sunt pfa cu obiect de de activitate cod CAEN 8291 , am colaborat cu un ifn si am incetat colaborarea cu ei insa vreau sa incep colaborarea cu un alt ifn care mia cerut sa obtin un nou certificat constatator. Credeti ca este necesar ? in princpiu au acelasi obiect de activitate .. Multumesc
Răspuns la discuția Suspendare Provident
multumesc :
- si daca se loveste de un refuz din partea celor de la firma ?
- daca angajatorul a decis suspendarea contractului nu ar fi trebuit sa fie anuntata , angajatorul ia spus ca este in concediu pe durata delurarii cercetarii urmand sa fie anuntata de rezultat , insa nu s a intimplat asa
as putea sa trec suma platita ptr sanatate pe declaratia 200 la cheltuieli deductibile daca nu am registru de incasari si plati ?
Răspuns la discuția Suspendare Provident
intrebare ? insa daca prietena mea isi da demisia din libera ei vointa ,mai poate actiona compania in judecata si ce motiv sa invoce , deoarece cei care fac cercetarea prealabila deja au afirmat ca ea nu mai lucreaza la firma , fara ca ea sa fie anuntata . Ce parere aveti ? multumesc
Răspuns la discuția Suspendare Provident
va multumesc pentru promtitudinea cu care mi ati raspuns , am inteles ca se poate aplica oricare din sanctiunile prezentate la art.248 C muncii , insa intrebarea mea este , o poate da afara , adica suspenda , efectiv ..... si daca da ,ea ar putea sa actioneze aceasta companie in judecata printr-o plingere. Deci sa conteste concedierea -
Buna ziua , am o prietena care lucreaza ca agent la provident si intr una din saptaminile trecute fiind la o clienta acasa cu care se vb in prealabil la tel despre un nou imprumut in val de 3000 ron , i- a inminat acesteia banii fara sa aiba cod de autorizare din partea angajatului provident , deoarece clienta se temea sa nu le surprinda sotul ei care era impotriva imprumutului de la provident. Dupa ce a iesit din casa clientei a fost sunata de catre angajatul provident care a refuzat sa ii dea cod spunindu-i ca este incalcare de procedura si ridicandu-i toate actele . Totodata s a inceput verificarea zonei cautandu se eventuale nereguli. Intrebarea mea este daca in urma celor intimplate prietena mea poate fi data afara ptr incalcare de procedura . Am uitat sa mentionez faptul ca , clienta in culpa s-a prezentat la sediul provident si a depus o declaratie despre cele intimplate prin care a recunoscut ca ea a primit banii si conditiile in care i au fost imninati. Prietena mea este in ,, concediu,, si asteapta finalizarea cercetarilor . Imi puteti da vreun raspuns va rog _:stunned:
as dori daca se poate sa mi spuneti daca suma datorata statului ca si contributie la sanatate poate fi trecuta la cheltuieli deductibile . Multumesc
Discuție revenire
deci daca au trecut 3 ani din momentul platirii taxei ,exista posibilitatea ca banii sa mi fie returnati , conform acelui ordin al Min Finantelor ,daca actioney in instanta _
buna ziua , as dori sa va intreb daca pentru recuperarea taxei de poluare exista un termen legal limita pana la care se poate depune cererea de restituire a banilor la Administatia Financiara ? Multumesc