avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1646 soluții astăzi
Forum Activitate mmez

Activitate mmez

Neprimind, prin nicio metoda legala PV, nici prin afisare cum spuneti dumneavoastra, cum puteam eu sa demarez o contestatie fara a avea actul ca atare?? Practic mie nu mi s-a comunicat oficial, in scris , ca sa pot demara contestatia asa cum am facut imediat ce am primit somatia de la circa financiara locala. El trebuia sa ajunga la mine printr-o metoda sau alta si in baza lui, in cele 15 zile sa depun contestatia la judecatorie. Ceea ce nici pana in ziua de azi nu s-a intamplat.
pentru ca acel politist
mi-a "recitat" ce a scris el in procesul verbal si mi-a spus ca daca nu vreau sa-l semnez nu mi-l da.
DEOCAMDATA NU AM CE VERIFICA PANA NU PRIMESC COPIA DE LA POLITIA RUTIERA. Eu nu stiu ce scrie in acel proces verbal din moment ce politistul care l-a intocmit nu a vrut sa mi-l arate si nici la domiciliu nu l-am primit. Mi-a comunicat doar ca sunt sanctionata cu amenda pentru claxonat abuziv si ca trebuie oprit un martor pentru semnatura acestuia la refuzul meu de a semna procesul verbal.
MARTORUL ESTE NUMAI PENTRU FAPTUL CA EU NU AM VRUT SA SEMNEZ PROCESUL VERBAL DEOARECE NU AM FOST DE ACORD CU EL
Nu mi-a fost expediat prin posta cu confirmare de primire, deci nu am semnat nimic, nu mi-a fost lasat nimic acasa deoarece in permanenta este cineva si as fi sesizat, ce alte probe trebuie sa aduc? Asa cum imediat ce am primit somatia m-am dus sa o contest in instanta, asa m-as fi dus si cu procesul verbal. Sanctiunea este pentru ca eu as fi claxonat abuziv in trafic ceea ce nu s-a intamplat.VREAU SA STIU CUM VOR DOVEDI EI ACEST LUCRU.
Buna ziua,
am primit ieri , 23.11.2011 de la sectia financiara de care apartin,
o somatie de plata a unei amenzi de circulatie din iulie, anul curent. In fapt, in luna iulie am fost oprit de catre un agent de politie pentru ca am claxonat abuziv. Mi s-au solicitat toate actele, le-am prezentat si mi s-a intocmit un proces verbal pe care agentul nu mi l-a dat sa-l citesc deoarece eu nu am vrut sa-l semnez, faptele mentionate de dansul nefiind adevarate. ca urmare dupa 20 minute , timpul in care agentul a completat procesul verbal de contraventie a fost oprit un martor care sa ateste ca eu nu vreau sa semnez procesul verbal. Mi s-a spus ca pot pleca. Am asteptat pana acum sa primiesc procesul verbal sa-l pot contesta in instanta. Am primit ieri, 23.11.2011, o somatie de la circa financiara cum ca trebuie sa achit in 15 zile o suma corespunzatoare amenzii de ciculatie. M-am dus la politie sa cer copie dupa acel proces verbal, am depus cere, mi s-a dat numar de inregistrare, si in termen de 30 zile au zis ca o sa-mi elibereze copia solicitata. Intre timp am fost la judecatorie unde am depus contestatie cu suspendarea executarii silite la somatia trimisa si mi s-a dat un termen de judecata peste 3 luni. Ce fac eu acum daca nu am primit nici pana acum procesul verbal, politistul de la biroul de relatii cu publicul spunandu-mi ca el a fost trimis la domiciliu. Mai trebuie sa depun alta contestatie cand voi primi copia, sau intra in acelasi proces???? e o adevarata aiureala. Va multumesc.