avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1107 soluții astăzi
Forum Activitate marcupetronela

Activitate marcupetronela

Răspuns la discuția hartuire morala la locul de munca
multumesc.
As vrea sa stiu cum pot aduna dovezi pt a demonstra hartuirea morala la locul de munca. Lucrez intr-o institutie bugetara in domeniul medical. Seful conduce la modul dictatorial, de parca nu ar fi angajat al statului ci patron (nici asa nu ar avea dreptul la abuzuri). Cele mai grave lucruri pe care le-a facut au fost urmatoarele:
1. a refuzat verbal sa interneze pacienti programati, ceea ce se putea rasfrange negativ asupra pacientilor si asupra noastra, care eram obligati sa ii redirectionam, chiar daca aveam locuri si daca noi consideram ca pacientul trebuia internat. Am fost amenintati ca ne va sanctiona daca vom trimite pacientii la el sau la director.
2. ne-a obligat sa participam la un studiu clinic , ca subiecti, fara a semna un consimtamant informat, fara a cunoaste protocolul studiului si ceea ce este mai grav ...a trebuit sa platim analizele din acel studiu (efectuate la un laborator cu care el are contract de colaborare).
3. a denigrat in repetate randuri activitatea noastra profesionala, in fata colegilor si subordonatilor.
4. ne-a cerut sa plecam din institutie

Nu stiu cum sa procedez pt a avea dovezi solide in toate aceste abuzuri, pentru ca in aceasta situatie suntem numai 2-3 colegi, nu ne putem baza pe alti martori care sa aiba curajul sa descrie ce au vazut si au auzit pentru ca individul ii intimideaza cu relatiile lui. Am cateva inregistrari extrem de sugestive pt santajul la care am fost supusa cu o anumita ocazie si la atmosfera de permenenta intimidare si hartuire, in registrari facute in sedinta (raport de garda), dar din cate stiu au nu pot fi prezentate ca probe. Ce ar fi util ca dovezi?
va multumesc...m-am mai linistit.
Sunt doctoranda la un profesor care a fost pensionat de curand si care isi sicaneaza doctoranzii pentru a ramane inca la putereX-(
Nu stiu ce masuri legale pot sa intreprind ca acesta sa fie fortat sa imi dea referatul in timp util si daca exista posibilitatea ca in cazul unui referat nefavorabil sa pot contesta undeva, sa fiu evaluata de o comisie independenta eventual.