avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 598 soluții astăzi
Forum Activitate AaneiMirabela

Activitate AaneiMirabela

Sunt implicata intr-un partaj succesoral, in urma decesului tatalui meu am fost data in judecata de catre cei doi copii ai tatalui meu din alta casatorie (fratii mei vitregi cu care nu am avut legaturi). S-a efectuat o expertiza si nu a fost realizata cum trebuie, am facut obiectiuni si nici acelea nu au fost realizate cum trebuie, am cerut contra-expertiza si am depus o cerere de acordare a ajutorului public judiciar in vederea scutirii de la plata expertului pt. ca eu sunt studenta si am pensie de urmas (sub 400 lei) si mama mea este tot pensionara (are pensie sub 500lei). Cererea ne-a fost respinsa si la termenul trecut instanta a spus ca eu sa platesc onorariul in cuantum de 800 de lei... nu am cum sa platesc aceasta suma si toata lumea spune ca o sa-mi respinga actiunea, acum eu nu stiu ce vor sa spuna prin asta, fratii mei vor ei sa plateasca si contra-expertiza (au platit expertiza)... deci? Cam ce se va intampla daca nu platesc?

Multumesc pt. raspuns.
Buna ziua, am si eu o intrebare, se poate sa-ti respinga actiunea daca nu platesti contra-expertiza? Adica sa ma dezmosteneasca? Sau sa-i respinga actiunea mamei mele de intervenient?
multumesc frumos.
Buna seara, am si eu o problema. Sunt implicata intr-un proces succesoral si am cerut contra expertiza. Judecatoarea a spus sa platesc un onorariu de 800lei, am facut cerere pt. ajutor public judiciar insa mi-a respins-o. Mentionez ca sunt studenta si am venitul sub 500 de lei (pensie de urmas). Mai are rost sa depun o cerere de reexaminare?

Multumesc anticipat=D>