avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 812 soluții astăzi
Forum Activitate Aryn

Activitate Aryn

Alex_Munteanu a scris:
:)) Nici asa nu merge, pentru a renunta la cetatenia romana trebuie sa aveti deja o alta cetatenie sau sa aveti asigurarea ca veti primi una ca urmare a renuntarii la cetatenia romana.




Vai, e grav...; inseamna ca trebuie sa ma insor cu o fata dintr-o tara respectata ! :D
Alex_Munteanu a scris:
Stiti ce inseamna APATRID?



Da, stiu .

[ link extern ]




Alex_Munteanu a scris:
Constitutia si legislatia internationala nu permite Romaniei sa retraga cetatenia cetatenilor romani care au dobandit cetatenia prin nastere sau daca prin pierderea cetateniei devin apatrizi.




Asta nu stiam, am aflat acum !


Pai daca asa stau lucrurile, inseamna ca in conditiile in care lucrurile merg tot cum au mers si pana acum, rezolvarea este sa actionam invers, adica sa renuntam noi la cetatenie ! :D
Alex_Munteanu a scris:

Pai si ce facem, ii lasam apatrizi pe toti?



Ar trebui sa ne para rau de merele stricate sau sa le separam, salvand pe cele bune ?!

jooorj a scris:
pai atunci sa retragem cetatenia si la traficanti, hoti, prostituate, proxeneti din strainatate... pentru ca cersetorii sunt ingerasi pe langa astia...

si daca e treaba cu "rusinea si mandria", si alora (milioane), fugiti de aici, de muncesc "munci" urate, penibile, injositoare, de le refuza localnicii de p-acolo...




Milogii ar trebui tratati cu retragerea cetateniei iar traficantii, hotii, si proxenetii trebuie pedepsiti extrem de dur; prostituatele merita aceeasi soarta ca si cersetorii !


Cei ce au ales sa munceasca la modul specificat de dvs. mai sus, pot sa spun ca isi merita soarta deoarece au o lectie de invatat, sa fie "barbati" si sa-si rezolve problemele in "propria casa" nu sa dea cu fuga; si acesti oameni platesc pretul lasitatii, in felul lor !
Ares_3 a scris:
Nu inteleg ce vreti sa spuneti prin E simplu, cine alege aceasta cale isi asuma si raspunderea! :-/




In momentul in care ai ales sa o iei "pe alt drum", devii strain si nu ma mai intereseaza de tine, poti pati orice, raspunzi, este treaba ta..., nu te mai cunosc !


Hai sa fim sinceri, vrem sau nu vrem sa facem ceva bun, fiecare cat poate, pas cu pas, putem incepe de oriunde, dar sa incepem odata !
Ares_3 a scris:
Poate cineva care cunoaste legea sa ii explice utilizatorului / utilizatoarei ca am fi de rasul mapamondului daca, bazandu-ne pe Constitutie, am vrea sa retragem cetatenia romana cersetorilor de-un neam cu noi?




Care neam, cand ei aleg sa fie cersetori la alte neamuri ?



Ares_3 a scris:
Poate ne spune Aryn ce ar vrea sa se intample cu cersetorii dupa ce, prin absurd, li s-ar retrage cetatenia romana.




E simplu, cine alege aceasta cale isi asuma si raspunderea !


Eu inteleg ca trebuie sa fim toleranti si sa ne ajutam, dar cu masura si bun simt !



Alex_Munteanu a scris:

Aryn a scris:


Pana la urma, conform legii mentionate in primul post, le poate fi retrasa cetatenia acestor oameni care ne afecteaza demnitatea prin ceea ce fac ?



Nu le poate fi retrasa. Au dobantit-o prin nastere.






Asta este extrem de grav !

Daca lucrurile stau asa, inseamna ca pe buna dreptate, strainii au dreptul sa ne considere un popor de cersetori,pentru ca "ne acoperim prin lege unii pe altii, fara a ne putea deosebi ", deci suntem aproape la fel de vinovati, sau poate mai vinovati, pentru ca admitem aceasta situatie !
1. M-am referit la cersetorii cu cetatenie romana, nu la vreo etnie anume !

2. Cersetoria nu poate reprezenta o scuza pentru un om in putere care mai are inca demnitatea de a fi "OM" !

3. Nu are nimeni dreptul sa imi afecteze demnitatea prin actiunile pe care le savarseste !

4. Poate sa raspunda cineva care cunoaste legea daca articolele de lege mentionate in primul post, permit retragerea cetateniei romane, persoanelor care cersesc in strainatate si ne fac sa fim considerati un popor de ... ?
Lasitatea de a nu lupta cu limitele, nu este o scuza pentru a afecta demnitatea poporului roman !


Pana la urma, conform legii mentionate in primul post, le poate fi retrasa cetatenia acestor oameni care ne afecteaza demnitatea prin ceea ce fac ?
Tot mai multi romani, traiesc un sentiment de rusine atat in propria tara dar mai ales atunci cand merg intr-o tara straina, din cauza cersetorilor care au facut de ras poporul roman si au lezat demnitatea nationala, cersind prin tari straine .

Tinand cont de aceasta situatie rusinoasa, poate fi posibil invocand DREPTUL POPORULUI ROMAN LA DEMNITATE, sa se retragerea cetatenia romana, tuturor persoanelor cu cetatenie romana care cersesc in strainatate, conform Legii Cetateniei Romane Nr. 21/1991 Art. 25/1/a republicata in 2010, si Art. nr. 5/1 din Constitutia Romaniei ?


Legea Cetateniei Romane Nr. 21/1991 republicata in 2010

Capitolul V - Pierderea cetateniei romane
Art. 25
(1) Cetatenia romana se poate retrage persoanei care:
a) aflata in strainatate, savarseste fapte deosebit de grave prin care vatama interesele statului roman sau lezeaza prestigiul Romaniei;



CONSTITUŢIA ROMÂNIEI

Cetăţenia ARTICOLUL 5
(1) Cetăţenia română se dobândeşte, se păstrează sau se pierde în condiţiile prevăzute de legea organică.





Totusi, mai sunt si Art. 25 /2 din Legea Cetateniei Romane Nr. 21/1991 si ARTICOLUL 5/2 din CONSTITUŢIA ROMÂNIEI care spun ca "cetatenia romana nu poate fi retrasa persoanei care a dobandit-o prin nastere " .




Pana la urma cum se aplica legea, mai avem vreo sansa de a ne separa de acesti oameni care nu mai au nici o treaba cu identitatea si demnitatea poporului roman ?
Ne pot ajuta articolele mentionate mai sus ?





Imi cer scuze anticipat daca am postat intr-un loc nepotrivit, iar daca s-a intamplat asa, rog sa fie mutat unde este potrivit !


Multumesc !