avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Activitate patruzeci

Activitate patruzeci

Inteleg.. Ea este stabilita in strainatate si ultima data ne-a vizitat in 2003, inaintea mortii sotului. Este deja decazuta din drepturi? Mentionez ca pe langa telefoane, dupa moartea sotului (in 2004) i-am trimis scrisori sa o chem acasa sa dezbatem mostenirea (am copii dupa ele si confirmari de primire).
Multumesc mult!
Buna ziua,

Sunt vaduva, sotul meu a murit in 2004 si nu am dezbatut mostenirea. El are o fiica dintr-o casatorie anterioara, noi nu am avut copii impreuna. El a facut testament autentic in favoarea mea, pentru toate bunurile pe care le detinea cat si pentru jumatatea lui din apartamentul proprietate comuna. Acel testament valoreaza acum dezmostenire indirecta, in conditiile NCC? Citind art 1074 - 1076 si 1086-1090, am inteles ca fiica sotului meu ar putea avea cota de mostenire redusa, de la 3/4 la 1/2. Am interpretat corect dispozitiile NCC si am calculat corect cotele?
Va multumesc tare mult, toate cele bune!
Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Nu se pune problema unei casatorii in nici un caz, dar ideea e interesanta, in spiritul "relatiilor cordiale de pace si prietenie" evocate mai sus :thumbup:

Stimate utilizator 'freelis', comentariul dvs m-a ajutat sa inteleg exact situatia. Eu consultasem doar normele de drept intern, in special acea OUG 194/2002 fara a cauta mai departe si acolo mi se parea ca am gasit o portita. Considerati ca in eventualitatea acceptarii Romaniei in spatiul Schengen, permisul de sedere oferit la noi va valora viza Schengen -> calatorii in scopuri turistice de maxim 3 luni in tarile membre Schengen? Pentru ca stiu sigur ca invers se poate (cetatean strain al unui stat tert, permis de sedere in Germania, spre exemplu, intra fara viza in Romania).

In concluzie, il voi sfatui sa se intereseze pentru procedura de acordare a vizei in fiecare dintre statele unde va calatori.
Buna ziua,
Avem situatia urmatoare: cetatean turc, venit la studii superioare la zi de lunga durata in Romania cu pasaport valabil si viza asteapta sa i se elibereze permis de sedere pentru studii (cel care se innoieste anual, din cate am inteles). Dupa ce va avea acest permis, are dreptul sa circule in scop turistic in alte state state din UE, fara sa aiba nevoie de viza din fiecare stat vizitat? Ne-am propus sa facem la vara un mic Eurotrip si vrem sa vedem daca merge si pentru el. Daca ati putea sa citati si normele pe care va bazati raspunsul, cu tot cu articole, v-as fi recunoscator.
Va multumesc!