avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 823 soluții astăzi
Forum Activitate nikolen

Activitate nikolen

Deci in nici unul din cele 4 cazuri nu facturez TVA beneficiarului de servicii din UE si nu platesc nimic TVA la statul roman ? M-am inregistrat in scopuri de TVA si in ROI .
Va rog sa-mi confirmati ca am inteles bine:
Iau un exemplu concret pentru servicii lunare in valoare de 100 Euro:

Nu am depasit plafonul de 35 mii euro:
1) firma careia ii prestez servicii in UE nu e platitoare de TVA: facturez 100 Euro. Nu platesc nimic TVA statului roman
2) firma careia ii prestez servicii in UE e platitoare de TVA: identic cu cazul 1), facturez 100 Euro. Nu platesc nimic TVA statului roman

Am depasit plafonul de 35 mii euro.
3) firma careia ii prestez servicii in UE nu e platitoare de TVA: facturez 100 Euro + 24 euro VAT = 124 euro pe luna. Platesc la statul roman cei 24 euro reprezentand TVA-ul.

4) firma careia ii prestez servicii in UE e platitoare de TVA: facturez 100 Euro. Nu platesc nimic TVA statului roman
Multumesc pentru raspunsuri. As mai avea o intrebare: Este vreun site unde pot verifica daca firma la care prestez servicii din UE e sau nu platitoare de TVA?

Am numarul de VAT al firmei, pe care l-am verificat pe site-ul [ link extern ] .
Ei mi-au spus ca nu sunt platitori de TVA dar cum ma pot asigura de lucrul asta? Nu prea am incredere in persoana de contact, care nu e contabila.
As mai avea o intrebare: Daca firma careia ii facturez din UE ar fi fost platitoare de TVA, n-as mai fi platit TVA in Romania 24% desi depaseam 35000Euro ?
Multumesc pentru raspunsul prompt!
Buna ziua,

Lucrez in IT ca programator. Am un PFA la norma de venit si un contract de prestari servicii cu o firma din UE. Serviciile le prestez in strainatate. Firma respectiva nu e platioare de TVA.

Intrebarea mea ar fi ce se intampla dupa ce depasesc plafonul de 35 mii euro pe an pentru incasari?
Voi deveni platitor de TVA, dar voi putea factura TVA firmei cu care colaborez desi nu e platitoare de TVA?

Alta intrebare: o data ce devin platitor de TVA voi fi trecut cu PFA in sistem real ?

Va multumesc!