avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1091 soluții astăzi
Forum Activitate xxbabexx

Activitate xxbabexx

Buna !
Am depus aceasta plangere la judecatoria Buzau.
Am primit termen 08.03.2013 !?!?!?!?
Ce parere aveti ?
E formulata corect?
Am sanse sa castig si fara sa ma prezint ?
Mai trebuie adaugat ceva la dosar pentru a mari sansele ?
Multumesc !

DOMNULE PRESEDINTE
xxxxx, contestator
cu domiciliul in Bucuresti, sector 3, str. xxxzi, nr.x, bl. xxxx6, sc., ap. 33
depun prezenta
PLANGERE IMPOTRIVA PROCESULUI-VERBAL DE CONTRAVENTIE
seria CP numarul 65xxx10xxx incheiat la data de 08.10.2011
de catre ag. [Editat] in localitatea RAMNICU SARAT, judetul BUZAU

1. Va rog sa dispuneti prescrierea executarii amenzii contraventionale.
2. Va rog sa dispuneti anularea procesului verbal.

MOTIVARE

In fapt
La data de 08.10.2011 ma deplasam cu viteza regulamentara, cu autoturismul marca Renault Megane, cu numarul de inmatriculare Vx-xx-xxN, proprietatea tatalui meu, spre Focsani impreuna cu sora mea, cumnatul meu si nepotul meu.

Venind de la Bucuresti spre Focsani, la intrarea in orasul Ramnicul Sarat am fost oprit de un echipaj de politie. Mi s-au cerut actele pentru un control. Mi-au fost returnate actele iar eu nu am semnat procesul verbal de contraventie pentru depasirea vitezei.
1. Procesul verbal a fost incheiat in ziua 08 luna 10 anul 2011. Procesul verbal a fost afisat la adresa mea de domiciliu in ziua 18 luna 11 anul 2011. Conform art. 14 alineat 1 din OG2/2001 termenul de o luna a fost depasit.
2. Din procesul verbal de contraventie lipsesc ocupatia si locul meu de munca, conform art. 16 alineat 1 din OG2/2001.
3. Nu este trecut kilometrul unde as fi circulat cu presupusa viteza interzisa de 84 km/h, pentru a descoperi daca exista o limitare de viteza pe DN2E85, conform art. 16 alineat 1 din OG2/2001
4. Din procesul verbal de contraventie lipsesc seria si numarul actului de identitate ale martorului care a semnat, conform art.19 alineat 1 din OG2/2001.

In drept
art. 14 alineat 1 din OG 2/2001 [1]
art. 16 alineat 1 din OG 2/2001 [2]
art. 19 alineat 1 din OG 2/2001 [3]

Buzau, 02 decembrie 2011

Cu deosebita consideratie,
xxxxxxxxxxxxxxx
Note de subsol
1. Art. 14. - (1) din OG 2/2001 - Executarea sancţiunii amenzii contravenţionale se prescrie dacă procesul-verbal de constatare a contravenţiei nu a fost comunicat contravenientului în termen de o lună de la data aplicării sancţiunii.
2. Art. 16. - (1) Procesul-verbal de constatare a contravenţiei va cuprinde în mod obligatoriu: data şi locul unde este încheiat; numele, prenumele, calitatea şi instituţia din care face parte agentul constatator; datele personale din actul de identitate, inclusiv codul numeric personal, ocupaţia şi locul de muncă ale contravenientului; descrierea faptei contravenţionale cu indicarea datei, orei şi locului în care a fost săvârşită, precum şi arătarea tuturor împrejurărilor ce pot servi la aprecierea gravităţii faptei şi la evaluarea eventualelor pagube pricinuite; indicarea actului normativ prin care se stabileşte şi se sancţionează contravenţia; indicarea societăţii de asigurări, în situaţia în care fapta a avut ca urmare producerea unui accident de circulaţie; posibilitatea achitării în termen de 48 de ore a jumătate din minimul amenzii prevăzute de actul normativ, dacă acesta prevede o asemenea posibilitate; termenul de exercitare a căii de atac şi organul la care se depune plângerea.
3. Art. 19. - (1) Procesul-verbal se semnează pe fiecare pagină de agentul constatator şi de contravenient. În cazul în care contravenientul nu se află de faţă, refuză sau nu poate să semneze, agentul constatator va face menţiune despre aceste împrejurări, care trebuie să fie confirmate de cel puţin un martor. În acest caz procesul-verbal va cuprinde şi datele personale din actul de identitate al martorului şi semnătura acestuia.
Vineri o sa merg la judecatoria Buzau pentru a depune dosarul in care voi scrie mai multe motive pentru care ar trebui anulat PV:
1. nu sunt trecute ocupatia si locul meu de munca.
2. la martor este trecut doar CNP fara serie si numar de buletin
3. La CNP martor cifra 2 nu se distinge clar avand in vedere ca e femeie si seamana mai mult cu 1 decat cu 2.
4. este trecut la adresa unde am fost inregistrat doar DN85 localitatea Oreavu. Fara sa fie scris KM 150 + 100 sau cum trebuie scris normal.

Dar eram curios de opinia unor avocati in legatura cu sansele de anulare a PV pe baza necomunicarii lui in 30 zile.
Astept opiniile.
Va multumesc !
Nu e trecuta data postei. Mi-a fost lasat in usa PV-ul cu mentiune ascrisa pe el: Afisat la data de: 18.11.2011.
Daca au trimis prin posta inainte sa-l afiseze nu a semnat nimeni pentru el. Nu a ajuns la mine decat atunci cand l-au afisat.
Pe PV scrie : Afisat la data de 18.11.2011.
Tot pe PV scrie - intocmit la 08.10.2011.
Am fost oprit in comuna Oreavu jud Buzau de catre masina de Politie cu Radar mobil. Nu am semnat procesul verbal iar acesta mi-a fost trimis acasa.
Mi-a fost afisat la domiciliu pe data de 18.11.211 Eu am fost inregistrat de aparatul radar pe data de 08.10.2011- data la care a fost completat si procesul verbal.
Au trecut mai mult de 30 zile (termenul legal in care trebuie sa-mi fie comunicat procesul verbal). S-a putea ca ei sa fi incercat sa-mi comunice si prin srisoare recomandata dar nu am fost acasa si nu am semnat nimic.
Intrebare: In instanta se ia in calcul termenul de 18.11.2011 ca fiind data la care mi-a fost comunicata ? O sa cer anularea procesului verbal. Este ok ? Ma sfatuiti sa merg pe varianta asta sau mai caut si alte hibe ale procesului verbal ?
Multumesc !