avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 727 soluții astăzi
Forum Activitate luciandragoi

Activitate luciandragoi

Răspuns la discuția Succesiune cu ambii soti morti
Multumesc pentru raspuns.
Buna ziua

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea speta:

- bunicul meu a murit in anul 1984. In urma actului notarial bunica a devenit unic mostenitor prin renuntarea copiilor (doi - un baiat si o fata) in favorea ei;
- Fiul, tatal meu, casatorit, viu, 2 copii;
- Fiica, matusa mea, moarta in 2005, 2 copii, sotul acesteia viu;
- In 24 decembrie 2011 bunica a murit si ea.
Acum in urma datelor prezentate va rog sa ma lamuriti de modul in care se va face succesiunea. Am apelat la ajutorul dumneavoastra deoarece in partea dinspre sora tatalui meu au aparut discutii intre sotul acesteia si copii.
Va multumesc pentru ajutor si astept un raspuns din partea dumneavoastra.

Cu stima,
Lucian DRAGOI
Buna ziua

Am urmatoarea speta:
- in decembrie 2006 am achizitionat un autoturism de la [editat] Leasing pe firma.
- am platit facturile pana in luna martie 2009. din acea luna am anuntat firma de leasing ca doresc sa predau masina deorece nu-mi mai pot permite sa o platesc. Cei de la firma de leasing nu au raspuns la solictarea mea cu toate ca am discutat direct cu ei la sediul acestora. In luna august 2009 le-am facut adresa scrisa prin care am solicitat sa mi se comunice unde pot sa predau masina si ce acte trebuiesc intocmite la predare acesteia. Tot nu au raspuns la solicitare si ca atare in luna septembrie 2009 m-am dus direct la sediul lor cu masina si le-am spus ca nu plec pana nu rezolvam problema. Am reusit in acea zi sa facem documentele de reziliere contract in care sunt specificate ca numai in cazul in care exista daune interese se vor cere eventuale despagubiri. Am intrebat ce inseamna aceste daune interese si mi s-a spus ca daca nu-si acopera ratele ramase pana la sfarsitul contractului din revanzare sa platesc acele rate.
- in luna octombrie a anului 2010 primesc de la o firma de executare creante o scrisoare pe numele firmei, numele meu si al sotiei prin care ni se aduce la cunostinta ca s-a vandut masina cu 10000 euro. In aceeasi scrisoare mi se spune ca din suma respectiva s-au acoperit ratele, o parte din datorie si au mai ramas de plata 27000 roni. Am sunat la acea firma sa le solicit o adresa unde pot sa le scriu pentru a vedea cum s-a ajuns la acest calcul. Mi-a raspuns cineva dupa lungi insistente si-mi spune ca nu conteaza cum au ajuns la aceste sume ci doar ca trebuie sa le platesc.
- anul acesta am primit o noua scrisoare de la aceasta firma, de data aceasta doar pe firma in care mi se arata niste cifre si anume: rate neplatite, casco neplatit, rate din diferenta de contract si cel mai ciudat penalitati conform contractului in conditiile in care eu am un document de reziliere contract. In aceasta scrisoare nu se mai aduce aminte nimic de valorificarea bunului si valoarea acestuia ci doar mi se face o oferta ca daca platesc pana in data de 12.12.2011 primesc o bonificatie de 3%, suma ce trebuie sa o platesc este de 128.900 roni.
- acum cateva date despre firma si contract: firma mea nu mai emite facturi din iunie 2009, toate biletele la ordin pentru contrcatul de leasing au fost girate de o alta firma care intre timp este in insolventa.
Va rog sa-mi spuneti ce este de facut in aceste conditii si cum pot eu rezolva aceasta problema deoarece aceste firme de recuperari ma vor hartui pana cand o sa am ceva cu care sa-i contracarez.
Va multumesc tuturor celor care imi raspundeti la aceasta problema.