avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1854 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune cu ambii soti morti
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune cu ambii soti morti

Buna ziua

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea speta:

- bunicul meu a murit in anul 1984. In urma actului notarial bunica a devenit unic mostenitor prin renuntarea copiilor (doi - un baiat si o fata) in favorea ei;
- Fiul, tatal meu, casatorit, viu, 2 copii;
- Fiica, matusa mea, moarta in 2005, 2 copii, sotul acesteia viu;
- In 24 decembrie 2011 bunica a murit si ea.
Acum in urma datelor prezentate va rog sa ma lamuriti de modul in care se va face succesiunea. Am apelat la ajutorul dumneavoastra deoarece in partea dinspre sora tatalui meu au aparut discutii intre sotul acesteia si copii.
Va multumesc pentru ajutor si astept un raspuns din partea dumneavoastra.

Cu stima,
Lucian DRAGOI
Cel mai recent răspuns: Roxana alina Stancu , Avocat 12:03, 9 Ianuarie 2012
Fiul, tatal tau si Fiica, matusa ta iau fiecare cite 1/2 din mostenire. matusa fiind casatorita, mostenirea ei se imparte intre sotul acesteia si copii. aceste cote depind functie de acceptarea sau nu a succesiunii dupa matusa de catre sotul acesteia si cei doi copii ai lor.
Multumesc pentru raspuns.
buna ziua.
vocatie succesorala la succesiunea bunicii au fiul , respectiv tatal dvs., in concurs cu nepotii din partea matusii. sotul matusii nu are drept la succesiunea dupa bunica dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, va expun urmatoarea situatie: bunic+bunica, rezultat, ... edyandreea edyandreea Buna ziua, va expun urmatoarea situatie: bunic+bunica, rezultat, fiica si fiu, fiica necasatorita si fara urmasi, fiul...divortat, un singur urmas(singurul ... (vezi toată discuția)
Impartire mostenire soraya23 soraya23 Bunicii mei (parintii tatalui) au fost casatoriti aproximativ 15 ani. In 1990, bunicul meu a decedat, iar bunica mea s-a recasatorit. Barbatul cu care s-a ... (vezi toată discuția)
Succesiune Valerica-Veronica Valerica-Veronica Sint 3 nepoti pentru succesiunea bunicilor. Bunicii au 2 copii (1baiat X si o fata Z). 1.-Baiatul X din prima casatorie are un baiat X1. X S-a recasatorit ... (vezi toată discuția)