avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 590 soluții astăzi
Forum Activitate soraya23

Activitate soraya23

Buna ziua! In anul 2013, luna septembrie, am avut un contract de cesiune drepturi de autor incheiat intre mine (persoana fizica) si o firma de publicitate. Mentionez ca in anul 2013, eram salariata la o alta companie.
Anul acesta (18.09.2018) am primit o decizie de impunere anuala pentru stabilirea contributie Cass, aferenta anului 2013.
Doresc sa va intreb urmatoarele:
1. daca am fost angajata cu contract de munca in perioada respectiva, iar angajatorul a facut plata Cass, trebuie sa mai platesc si Cass pentru drepturi de autor?
2. daca o sa contest decizia de impunere (cei de la Anaf mi-au spus ca o sa primesc raspuns in 6 luni), in cazul in care nu am castig de cauza, se vor calcula dobanzi si penalitati pentru perioada in care am asteptat raspuns?
Multumesc anticipat!
Bunicii mei (parintii tatalui) au fost casatoriti aproximativ 15 ani. In 1990, bunicul meu a decedat, iar bunica mea s-a recasatorit. Barbatul cu care s-a recasatorit detine o proprietate in Bucuresti, proprietate in care el si bunica mea au locuit pana au decedat (bunica acum 2 ani, sotul ei acum 6 luni). Din a 2-a casnicie a bunicii nu au rezultat copii (bunica are 2 copii cu primul sot, tatal meu si matusa mea, iar cel de-al 2 lea sot nu are nici un copil, doar nepoti). Am doua intrebari: 1. Tatal si matusa mea au vreun drept asupra proprietatii in care bunica si sotul ei au locuit? 2. Tatal meu detine o casa, pe numele bunicului si un teren, pe numele bunicii. Nepotii bunicului vitreg au vreun drept asupra acestor bunuri?