Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contract cesiune drepturi autor
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contract cesiune drepturi autor

Buna ziua! In anul 2013, luna septembrie, am avut un contract de cesiune drepturi de autor incheiat intre mine (persoana fizica) si o firma de publicitate. Mentionez ca in anul 2013, eram salariata la o alta companie.
Anul acesta (18.09.2018) am primit o decizie de impunere anuala pentru stabilirea contributie Cass, aferenta anului 2013.
Doresc sa va intreb urmatoarele:
1. daca am fost angajata cu contract de munca in perioada respectiva, iar angajatorul a facut plata Cass, trebuie sa mai platesc si Cass pentru drepturi de autor?
2. daca o sa contest decizia de impunere (cei de la Anaf mi-au spus ca o sa primesc raspuns in 6 luni), in cazul in care nu am castig de cauza, se vor calcula dobanzi si penalitati pentru perioada in care am asteptat raspuns?
Multumesc anticipat!
In cazul ati fost salariata si ati platit CASS din salariu, atunci acesta nu se mai retine si din veniturile obtinute din plata drepturilor de autor.

Formulati plangere prealabila impotriva deciziie de impunere, intemeiata pe dispozitiile legale aplicabile (printre care si Legea nr. 554/2004), termenul in care exisata obligatia de a solutiona aceasta plangere este de 30 de zile.
Daca raspunsul nu este favorabil, aveti posibilitatea de a ataca in instanata decizia de impunere si decizia prin care a fost solutionata plangerea prealabila.

Mentionez ca plangerea prealabila este obligatorie,