avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1717 soluții astăzi
Forum Activitate Roxana29

Activitate Roxana29

Am facut un imprumut la institutie financiara nebancara pentru o asa numita prietena care o consideram ca imi este,aveam amandoua copii mici,avem copii mici,eu sunt divortata ea nu,isi astepta sotul din Franta.S-a rugat de mine cu fata in brate plangand sa fac acest lucru.Contabila sotului ei mi-a dat sa semnez un contract in alb,a scos imediat adeverinta ca sunt salariata si omul de la acea institutie a venit la noi acasa,dar acel om este prieten cu prietena mea.Am incheiat contractul pe 29 august 2011,suma fiind 25 milioane vechi,58 saptamani,cu tot cu dobanda fiind 50 de milioane vechi,am dar o factura de la EON si imediat a fost gata contractul,eu titulara si prietena giranta.A se tine cont ca nu mi-am schimbat inca numele de familie dupa sot.Aceasta presupusa prietena se va muta,exista posibilitatea sa nu mai vrea sa plateasca ratele ,la ea vine acasa acest om,chitantele sunt la ea dar sunt pe numele meu.Nu mai am nici o siguranta ca isi va achita ratele.Acum nu stiu daca contractul facut la contabila sotului ei a inregistrat contractul si daca da cine plateste contributia?In caz de vin cei de unde am imprumutat nestiind ce face colegul lor cu adevarat sau poate ca da,la mine acasa care de drept sunt titulara si imi vor cere sa platesc ratele,dovedesc ca nu am loc de munca,copilul este la cresa si nu am nimic pe numele meu,va intra aceasta prietena giranta ,adica cu adevarat sa stie [societatea nebancara] ca plateste?Sau ce se intampla daca nici unul nu poate plati?Va rog ajutati-ma cu un sfat!