avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 542 soluții astăzi
Forum Activitate dragos45

Activitate dragos45

Salut.
Am rezolvat problema...avem Presedinte, avem Comitet Executiv (3 persoane)....Ne-am prezentat si in Instanta....si surpriza !!!reclamantii au cerut amanarea procesului....Judecatorul s-a uitat in Dosar...si l-a luat la intrebari pe avocatul reclamantilor de ce nu este platita taxa de timbru....Urmatoarea infatisare in Aprilie....
Am discutat problema aseara, incercam maine sa intrunim AG ....cu siguranta nu v-a fi cvorum...asa ca in 2-3 zile la a 2-a AG vom putea lua o hotarare legala in privinta presedintelui...Daca nu vom reusi sa convingem pe nimeni sa fie presedinte macar alegem 3-4 persoane in Comitetul Executiv care sa poata semna actele ptr proces.
Va tin la curent ....
Nu exista nici un document care sa spuna cine este in comitetul executiv....tocmai aici este problema...
OK.Dar care articol de lege imi spune ca pot numi un presedinte?Ajung la aceeasi problema, pana facem AG , la prima sedinta cu siguranta nu o sa intrunim cvorumul necesar...pane se organizeaza a 2-a sedinta....a trecut procesul...
Deci ...ce facem? oricum o sa cerem judecarea in lipsa(in temeiul Art.242 C.Pr. Civila)..ideea este sa nu am surpriza sa imi respinga ''intampinarea'' doar cu stampila asociatiei si semnatura administratorului
Presedintele si-a dat demisia....s-a incercat numirea altui presedinte...dar nu s-a reusit...Nu doreste nimeni aceasta functie(datorita scandalurilor iscate de cativa membrii care nu au altceva de facut)
Am cautat in procesele verbale ...si din pacate nu exista nici un comitet executiv numit...
In situatia de fata, cine poate semna ''intampinarea'' , deoarece administratorul din ce am citit nu are acoperire in lege ptr. acest caz...
AP este data in judecata de 5 membrii deoarece in sezonul de incalzire 2011-2012 ptr lunile Februarie si Martie nu s-a mai facut repartitia de catre o firma de calcul specializata(sc ista) AP in urma verificarilor cerute firmei SC Ista (cea care facea repartitia caldurii in baza Ord343/2010) a constatat grave incalcari ale legii,firma ISTA printr-o adresa trimisa la AP fiind de acord cu sistarea calculelor ptr lunile Febr si Martie.
Reclamantii contesta faptul ca Presedintele nu le-a dat explicatii conform Art.12 alin1 lit.d., dar au depus la dosar niste acte contrafacute(si prost) din care reiese ca intai AP a fost notificata si dupa aceea au depusa contestatia catre Presedintele asociatiei.Reclamantii nu contesta hotararile AG de la acea vreme...deoarece documentele adunate de AP sunt mai mult decat concludente....asa ca prin luna Iunie 2012 s-au gandit ca nu au mai vazut Tribunalul de mult...si s-au apucat de facut hartii.
Ne facem probleme sa nu pierdem procesul deoarece nu v-a fi luata in considerare ''intampinarea'' ptr. ca nu este semnata de presedinte...
Daca se intreaba de catre reclamani sau judecator: in ce calitate a semnat ''intampinarea'' administratorul?...
Sunt sanse sa nu ni se dea dreptul la aparare???Putem avea si opinia unui jurist????
Ce se poate face in acest caz? Pot fi considerati in comitetul executiv toti membrii asociatiei avand in vedere ca discutam de 19 apart - 5 reclamanti...= 14 ???
Asociatia de Proprietari este data in judecata de 5 dintre membrii ei...Momentan Asoc de Proprietari nu are presedinte, nici vicepresedinte...
AP Nr.x este formata din 2 scari de bloc a cate 19 apartamente .
Cine poate semna 'Intampinarea' care trebuie depusa in instanta (cu maxim 5 zile inainte de data procesului)
Intampinarea a fost redactata ,avem toate actele care dovedesc nevinovatia AP ...
Nu vrem sa avem surpriza ca ''intampinarea'' nu este luata in considerare de instanta ptr ca nu este semnata de presedinte.
Mentionez ca nu exista nici un document care sa spuna cine face parte din Comitetul Executiv.
Poate fi semnata de majoritatea membrilor unei scari de bloc(avand in vedere ca practic doar o singura scara de bloc este implicata in proces) ??
Astept sfaturi...si cazuri similare daca aveti cunostinta..
Multumesc anticipat


Răspuns la discuția Calculul caldurii la comun
Doamna Elga ,Asociatia a facut reclamatie dupa fiecare calcul eronat....., tocmai din acest motiv cred ca doreste sa termine cu aceasta firma....ideea este ca se inregistreaza reclamatia ...ti se da un nr de inregistrare....si calculul este facut la Bucuresti!!!!!cei de la Galati nu pot sa-ti rezolve problema......presteaza ceva de genul ''purtatori de cuvant''...poti sa vorbesti la nesfarsit cu ei....de rezolvat nu rezolva nik....asteapta raspunsuri/calcule de la Bucuresti...
Răspuns la discuția Calculul caldurii la comun
Multumesc pentru raspuns.
E posibil ca in 2004 cand s-au montat repartitoarele sa nu fie obligatorie sigilarea lor....dar odata cu Ordinul 343 , aceasta obligativitate apare scrisa in lege....ca de altfel si verificarea anuala a repartitoarelor....
Nu cred ca ar fi normal sa se invoce Ordinul 343 doar cand ni se iau banii din buzunar...cei care utilizeaza repartitoare au obligatia de a respecta si ei legea....
Discutia la sedinta Asociatiei tocmai pe tema aceasta s-a facut...sa se elimine suspiciunile ca nu este corect calculul/repartitia caldurii facuta de aceasta firma....din pacate concluziile la care s-a ajuns sunt triste .....
Noi ce ar trebui sa facem ? sa acceptam situatia aceasta ?//? - mai ales ca firma de calcul (neoficial) ne-a comunicat ca oricum ei nu castiga nimic din acest contract....(65 ron , din care mai este platit un colaborator pentru a le duce citirile...angajatii firmei nu au mai vizitat blocul de ani de zile)
Răspuns la discuția Calculul caldurii la comun
Ce simplu ar fi LocatarB.....dar mai am eu incredere in ANRSC, in momentul in care furnizorul de agent termic din Galati (Apaterm) nu are licenta valabila de la ANRSC......dar isi desfasoara in continuare activitatea cu tot controlul celor de la ANRSC...
Sa fim seriosi.....in momentul de fata suntem buni la plata catre furnizor(dupa calculele facute de firma cu repartitoarele) cu peste 2000 ron , cu toate ca nu am beneficiat de nici o caldura....si daca nu reusim sa oprim tampenia aceasta, suma o sa tot creasca....cu sanse fffoarte mici de a mai demonstra ca este ilegal imputata...
Răspuns la discuția Calculul caldurii la comun
O rugaminte ptr doamna ELGA50, daca imi poate da un sfat...avand in vedere ca dansa cunoaste situatia unei Asociatii.
In cazul prezentat mai sus...cand efectiv Asociatia a a constat cele prezentate...dansa ce ar face????