avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 848 soluții astăzi
Forum Activitate Vicaatuna

Activitate Vicaatuna

In lege scrie ca se suspenda contractul pe perioada CIC. SI d-voastra ziceti ca se ia iau 12 luni inainte de a intra in concediu plus lunile in care am fost in CIC si citez ceea ce ziceti''''''2. - In aceasta situatie se merge mai inapoi cu 12 luni pentru a se acoperi perioada necesara"""'


Si srie in lege ca nu se ia in calcul perioada de CIC la art. 34 (1,1).
Sigur, acuz agentia ca nu-mi dau un raspuns clar!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Va multumesc!
Potrivit art. 34 din Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru şomaj şi stimularea ocupării forţei de muncă, cu modificările şi completările ulterioare, pot beneficia de indemnizaţie de şomaj persoanele aflate în următoarele situaţii:
a) au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni in ultimele 24 de luni premergãtoare datei
înregistrãrii cererii;

b) nu realizeazã venituri sau realizeazã, din activitãţi autorizate potrivit legii, venituri mai mici decât valoarea indicatorului social de referinţã, în vigoare;

c) nu îndeplinesc condiţiile de pensionare, conform legii;

d) sunt înregistraţi la agenţiile pentru ocuparea forţei de munca in a cãror raza teritorialã îşi au domiciliul sau, dupã caz, reşedinţa, dacã au avut ultimul loc de munca ori au realizat venituri in acea localitate.

2. Cele 5 zile e neglijenta scolii!!!!!!!!!!!!!!!!!
3. Cazuri similare cu 2 luni intrerupere au primit somaj!!!!!!!!!!!!!
4. Va rog sa-mi dati articole de lege , ceea ce ati specificat d-voastra mai sus, daca sunteti in domeniu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Pe perioada concediului de crestere copil contractul de munca se suspenda.
Eu n-am lucrat dupa concediu de crestere copil. Concediu am avut pana in septembrie 2011.
Fiti mai explicit, !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Aveti dreptul la indemnizatia de somaj!

Eu sunt in aceeasi situatie, dar la mine se leaga de alte probleme.



















Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema?
1). am fost 2 ani de zile in concediu crestere copil si dupa aceasta perioada mi-am depus dosarul pentru somaj...care de 2 luni ma tot plimba functionarii de la ghiseu dupa diverse acte si de fiecare data gasesc cate ceva; ba sa treaca scoala norma didactica,. ba sa-mi faca decizie de reluare a activitatii,......ceea ce eu am fost angajata pe perioada determinata.....etc;
2.. am lucrat in invatamant pe perioada determinata si am vechime de 10 ani;
3.in urma cu 2 ani de a intra in concediu de materniate am lucrat la 2 scoli, dar nu impreuna in aceeasi perioada.....la una din scoli nu apare stagiu de cotizare 5 zile dintr-o luna si scoala respectiva nu accepta sa-mi faca declaratie rectificativa din 2008;
4; eu nu inteleg de ce nu-mi iau in considerare fiindca le-am dus adeverinta cu venit pe o perioada de 24 luni inainte de a intra in concediu de crestere copil????? Ziceau ca nu pot lua alte luni???????
5; se leaga doar de 5 zile la care nu apare stagiu cotizare????
6. in lege scrie clar sa ai cotizat 12 luni din ultimele 24 luni;
7; ce-i de facut???
8. m-am saturat sa tot merg la ghiseu si din cate persoane erau acolo (15), la fiecare gasea cate caeva si nimic nu era bun;
9; isi bat joc functionarii publici;
Va multumesc!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!