avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1035 soluții astăzi
Forum Activitate alexia2006

Activitate alexia2006

va multumesc pentru raspunsuri. In legatura cu divortul, da este definitiv si irevocabil, nu asta e problema. In hotatrarea de divort este stabilita pensia copilului la 125 lei lunar, asta nu stiu cum sa fac. Problema este ca am fost la judecatoria din localitatea unde locuim si mi s-a spus ca trebuie facut proces in Romania, ei nu pot face nimic. Alt aspect ar fi ca tatal a parasit Spania si , din cat am inteles, acum locuioeste pe undeva prin Europa, Italia cred. Nu a luat legatura cu mine sau copilul pentru plata celor apx 30 de europe luna. La fel in hotararea de divort este stipulat ca NU am voie sa schimb locuinta copilului fara acordul lui. Semnifica, la rece vorbind, ca daca nu imi permit sa platesc chiria si sa ma mut la mao putin, poate sa ma dea in judecata pentru ...
Oricum, va multumesc pentru raspunsuri
Cu Stima, Alexia
Buna ziua
Locuiesc in Spania de mai multi ani, impreuna cu fiul meu. Acum 2 ani, am hotarat sa ma despart de fostul meu sot, asa ca am intentat proces de divort aici, cerand avocat din oficiu, si el avand locuinta tot in Spania.Cum el a fost in Romania intre timp, a angajat un avocat, a dat divort acolo, bineinteles fara sa ma anunte, asa ca eu m-am trezit cu hotararea de divort definitiva. As vrea sa atac in instanta aceasta hotarare, este vorba de pensia alimentara a copilului, care o fost stabilita de instanta din Ro la aproximativ 25 euro pe luna, eu si copilu avand domiciliul in Spania de 7 ani. As dori de asemeni sa stiu cum pot cere custodia totala, oricum nu a platit niciodata acesti bani.
Va multumesc anticipat, Cu stima, A.