avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 717 soluții astăzi
Forum Activitate gimike

Activitate gimike

Am un contract de comodat la o firma de asigurari.In adeverinta de venit pe 2014 este calculat din brut CASS-retinut,CAS-nu este retinut iar din acelasi brut este calculat impozitul de 16%.Este corecta retinerea impozitului din brut sau din diferenta rezultata in urma scaderii din brut a sigurarilor sociale?
Dupa scurt timp de la investirea in functia de primar a fost propus si pentru "cetatean de onoare" in aceesi localitate,"onoare" pe care o are de multi ani.Se poate ?
[offtopic]Legile si justitia nu sunt facute pentru copii ci impotriva lor si nimeni nu tine cont de ce simt ei.Domnule gdani,copilul NU POATE FI PACALIT,sunt singurele categorii umane care nu cunosc compromisul, de aceea va recomand sa discutati liber cu el ca si prieten fara sa-i mai impuneti ceva.In momentul despartirii a fost jignit ,umilit si ii va trebui mai mult timp ca sa accepte,fiindca nu poate sa inteleaga,noua situatie.Aveti o misiune grea dar cu multa dragoste veti gasi rezolvarea problemelor impreuna cu el.Acesti copii sunt mult mai maturi si va recomand sa va purtati ca si cu un om care are responsabilitati deoarece o alegere atat de grava cum este a pleca sau nu la..mama apasa pe umarul lui foarte puternic,si va trebui sa gaseasca el solutia in sfletul lui.Aici e misiune Dvs foarte grea.Nu implicati justitia.Incercati sa discutati cu fosta sotie,timpul este scurt de la evenimente,va trebui sa aveti rabdare ,sa reactionati cu calm chiar daca va vine sa trintiti ceva de pereti.Si trebuie sa repet dicutati cat mai mult cu copilul dar NU subiectul.Lasati-l sa spuna el.
Nu stiu daca va ajuta ce v-am transmis dar am trecut prin traume mari ,eu si copilul si cunosc urmarile.Marcarea este pe viata dar ura catre persoanele care l-au agesat psihic sau fizic il poate distruge.
Multumesc!Sunt curioasa daca xeroxeaza cererea din 1998 fiindca in decembrie nu a mai vazut-o nimeni in dosar!
Unde trebuiau depuse cererile?
Pentru teren s-a depus cererea la primarie dar nu a fost operat .Cererea a stat in sertar toti anii acestia.
Terenul este mostenire de la bunicisi are 3 suprafete-arabi,pasune si padure,toate int-o tarla.In 1998 s-a depus cerere pentru punere in posesie a pasunii si padurii pe motiv ca aceste suprafete nu erau in registru agricol.Nu s-au facut demersurile pentru a fi pus in posesienici de primarie nici de cei de la fondul funciar.Se poate reactualiza cererea sau ce putemface ca terenul familiei sa remana al familiei?
De o luna am primit instiintarea de la primarie sa facem cererea pentru retocedarea padurii,padure care.nu e trecuta in acte ca parcela,pozitionarea sau schita de la fondul funciar(nu exista) .Am facut o cerere pentru 1.2 Ha padure dupa spusele inginerului.Azi am fost pe teren iar suprafata este cam 40 arii pasune plina de tufisuri si aproximativ 80arii padure de pini.Impadurirea a fost facuta in1971 de Soc.de imbunatatiri funciare iar in prezent este in administrarea Ocolului silvic.Terenul a fost dobandit de bunica ca si despagubire de razboi ,teren arabil+pasune ia dupa nationalizare a fost transformat in 1971in suprafata si o parcela arabila.
Ce demersuri trebuie facute tinand cont ca nu e toata suprafata este padure si ce drepturi avem sa modificam conform realitatii din teren?
Sunt pensii facultative pilonul 3 si pensii la societatile de asigurare privat
Care sunt pensiile facultative?
Ce pesoane-patron ,director,director economic,etc. pot benefici de pensie privata deductibila fiscal la compania la care lucreaza,exceptat asigurarile de medicina muncii