avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 370 soluții astăzi
Forum Activitate bogdanmarinela

Activitate bogdanmarinela

Interpretare art. 58(2) lit. a din L. 188/1999 care spune astfel: ,, concursul pentru ocuparea unui post vacant de conducere( in speta secretar de comuna) se organizeaza de ANFP. In alin.4 al aceluiasi articol se spune ca UAT trebuie sa instiinteze ANFP cu 10 zile inainte de demararea procedurii. Pai daca se organizeaza de ANFP dece mai trebuie implicata si UAT?
Răspuns la discuția Arendare teren
Multumesc, dar unde trebuie sa merga arendatorul pentru a incasa suma prevazuta in legea arendei_?
Discuție Arendare teren
Un batran - ce nu mai poate munci pamantul din proprietate,vrea sa arendeze o suprafata de teren. Care sunt pasii de urmat si unde trebuie sa se adreseze? Multumesc.
Cine organizeaza concursul pentru ocuparea unui post vacant de secretar comuna si ce trebuie sa faca Primaria?
Dupa pensionare la limita de varsta am lucrat pe baza de contract de munca la o primarie si am facut parte din comisia de fond funciar,primind doi ani spor de periclitate de 50% din salariu. Am trimis la Casa de pensii , in urma cu 6 luni, adeverinta cu sporurile primite si sumele retinute si virate la fondul de pensii.Nici acum nu am primit niciun raspuns. Intrebare. Mai exista temei legal pentru recalcularea pensiei cu luarea in calcul a sporurilor primite? si care e temeiul legal?. Multumesc
Dispozitie instanta; In baza art.71 alin.5 cod penal,pe durata suspendarii executarii pedepsei inchisorii,s-a suspendat executarea pedepsei accesorii constand in interzicerea drepturilor prevazute de art.6 lit. a) teza a II-a si lit.b cod penal.
In aprilie 2010 X este condamnat la 3 ani inchisoare cu suspendarea executarii.Are sau nu are dreptul de a vota la alegerile din iunie 2012? In hotarare se precizeaza ca pe durata suspendarii executarii se suspenda si executarea pedepsei accesorii constand in exercitarea drepturilor prevazute la art.64.....Multumesc
Discuție notificare seap
ANRMAP mi-a validat documentatia de atribuire contract lucrari.Nestiind cand ANRMAP imi va valida documentatia ,nu am trecut data pana la care se pot depune ofertele si nici data de deschiderea ofertelor.Ce trebuie sa fac pentru ca eventualii ofertanti sa ia act de aceste date.Banuiesc ca trebuie sa fac o notificare si nu stiu pasii de urmat. multumesc
X cumpara de la Y un teren intravilan in baza unei chitante de mana cu martori.Vanzatorul si sotia acestuia decedeaza fara urmasi. Terenul in cauza este folosit de cumparator, dar figureaza tot pe rolul vanzatorului decedat fara mostenitori.
Intrebare: Care ar fi posibilitatea obtinerii unei hotarari judecatoresti care sa tina loc de act de vanzare-cumparare. Daca ma adresez instantei pe cine chem in judecata? Multumesc.
Primaria X vrea sa organizeze o licitatie pentru atribuirea unui contract de concesiune teren aflat in proprietatea publica a sa.Nici OUG 54/2006 si nici HG 168/2007 nu spune unde se face publicarea anuntului si nici cu cate zile inainte de licitatie. Stie cineva? Multumesc.