avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1409 soluții astăzi
Forum Activitate midiotec

Activitate midiotec

Buna ziua sunt o doamna in varsta de 64 de ani si in ultima vreme vecina a devenit foarte aroganta cu mine uitand faptul ca ea si fiicele sale sunt clandestine.Presupun ca ea este chiriasa si n-are contract cu poprietarul pe care-l cunosc foarte bine si nici cu el nu prea ma inteleg bine. In primul rand vecina si-a luat un caine foarte agresiv acum 2 ani si-l pune la intrare unde intrarea lor e perpendiculara cu intrarea noastra si cand latra ma series rau de tot, odata vecina a uitat sa-si inchida apartamentul iar cainele si-a facut de cap si s-a dus spre usa noastra latrand rau de tot.In cele din urma am chemat politia si nu au facut nimica, nu a permis hingherului sa-l ia,in cele din urma au venit si fetele vecinei, si-au dat actele de indentitate politistilor dar nu le-au dat deloc amenda fetelor si repet nu au lasat hingherul sa ia cainele. Singurul lucru care au vrut sa le dam o nota pe siteul lor.De atunci situatia a ramas la fel cu cainele. Pe vecina o doare in cot ba mai mult cred ca e nebuna.Iar fetele sale trantesc usa lor si usa coming rau de tot astfel incat sa ma sperie.Presedinta blocului "da din umeri" nu face absolut nimica impotriva acestui lucru ba chiar e buna prietena cu vecina.Chiar si presedinta are o tulburare psihica.Usa comuna a fost construita fara acordul nostru dar un tip indelungat am tolerat acest lucru din motive de securitate dar acum ca interfonul a fost inlocuit cu unul nou nu mai e nevoie de usa comuna si vreau s-o scot dar am citit pe avocatnet ca chiar daca usa comuna a fost construita fara acordul nostru nu ne da dreptul s-o scoatem. In al doilea rand poprietarul apartamentului in care sta vecina si-a construita de mult un balcon , apartamentul fiind la parter fara sa aiba aprobare. Pana acuma n-am zis nimica dar au mers prea departe, atat vecina cat si poprietarul cat si presedinta. Vreau sa precizez ca acum doua luni presedinta ne-a rugat sa semnez ca sunt de acord ca noii vecini de deasupra noastra de pe coloana vecinei sa zugraveasca timp de o saptamana dar a trecut doua luni si zogometele erau infernale iar presedinta n-a facut absolut nimica.Sunt mai multe de spus dar deocamdata v-am lasat cu acest rezumat.
am depus dosarul de pensie si mi s-a trimis o notificare prin care imi cer sa obtin specificarea echivalentului in lei al salariului obtinut in valuta,( cf. contract de munca in valuta, cotizatii in valuta pentru perioada 1990-94). Documentul ar trebui sa-l obtin, dupa ei, de la Oficiul Muncii (unde mi se tinea carte de munca in acea perioada), care s-a desfiintat demult.
Dar, salariul meu era exprimat in valuta, cotizatiile se percepeau in valuta, deci nu mi s-ar fi putut elibera o astfel de adeverinta cu echivalentul in lei.
Unica posibilitate de transformare din valuta in lei pentru perioada respectiva sunt datele statistice ale Bancii Nationale, accesibile pe intenet, dar care nu mi se iau in considerare de catre casa de pensii.

Ce ar trebui sa fac, sa-i dau in judecata?