avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1056 soluții astăzi
Forum Activitate baloghjoe

Activitate baloghjoe

Si zilele libere (30 noi si 01.decembrie nu se socotesc?

SCA IONESCU & NOVAC a scris:

19.12.2023. Termenul e de 20 de zile, iar la calcul prima și ultima zi nu se ia în considerare (art. 269 cod proc.pen).

Buna ziua. Daca am pri.it o ordonanta de clasare de la parchet, cu data postei 28.11.2023, care este data finala de planegere impotriva acestia
Termen procesual
Buna ziua.
As-i avea urmatoarea intrebare.
Fiind angajat ca Inginer (conform cod COR) in perioada 2007-2018, avand in fisa postului ATRIBUTII DE SOFER PROFESIONIST (in cadrul atributiilor mele am condus pentru firma la care lucram ca inginer , autoutilitare peste 3,5 Tone -pot dovedi cu foi de parcurs, facturi, si fisa postului).
Intreabrea fiind daca atributiile din fisa postului (anexa la CIM) se pot considera ca si vechime . Mi-ar trebuie vechime , deoarece este o cerinta esentiala pentru ocuparea unui post bugetat. De mentionat ca lege ca si conditie nu este sepcificat ce fel de vechime se solicita doar vechime.
Multumesc.
Buna ziua , poate in perioada starii de urgenta angajatorul sa renunte la preaviz conf. art.81 al 7 Codul muncii , si sa inceteze CIM-ul ?
Este afaectat art 81 al.7 Codul muncii de starae de urgenta?
Mentionez ca angajata este cadru medical!
Răspuns la discuția Neprezentarea la locul de munca
Ok, dar daca nu este prevazut in regulamentul intern, numarul de zile nemotivate? atunic ce fac?
Buna ziua,
Un angajat dupa incetarea de suspendare a CIm ului , daca nu se prezinta la locul de munca il pot sanctiona disciplinar (cu respectarea prev art 248-251 C.Muncii ) ?
Cate zile nemotivate trebuie sa aiba ca sa-i desfac CIM ul?
Tmei de dretp pentru neprezetare la locul de munca va rog?
Temeiul de drept dac puteti sa-l inidcati?
Se poate azi cumula pensia de varsta cu salariu de bugetar?
Discuție Legea 19/2020
Am si eu o intrebare , daca Legea 19/2020 prevede dreptul unui parinte de a sta acasa si sa beneficieze de 75 %, dar in cazul in care in decretul privind starea de urgenta la art. 32 este interzis poentru personalul medical de a beneficia de disp, legii 19/2020, in consecinta daca ambii parinti lucreaza in sanatatate, atunci nici unul nu poate sta acasa pe perioada starii de urgenta.
Si atunci care dintre ei berneficieaza de majorarea a 75 din leafa?
multumesc