avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 585 soluții astăzi
Forum Activitate juice

Activitate juice

Aveti vre-un raspuns pentru ultima mea intrebare din aceasta discutie?
As vrea sa fiu un pic mai concis. Stiu tot ce implica trecerea pragului de 0.8 la mie la analizele biologice, inclusiv pedepse , dosar penal samd.

Ceea ce vreau eu sa stiu este daca ei au dreptul sa ma tina fara dovada de conducere chiar daca au trecut mai mult de 3 luni de la data intamplarii si nu au demarat nici o actiune si nici macar nu au aflat inca rezultatele la probele biologice?

Multumesc.
Buna, deci 3 luni oricum il aveam suspendat pe baza etilotestului. Aveti dreptate cu probabilitatea de a mi se face dosar penal , dar cum am zis nu mi s-a dat nici un raspuns , deci nici macar nu stiu daca exista vreun procuror pe fir.
Va multumesc pentru promptitudine si voi incerca sugestiile dumneavoastra dar totusi din diferite surse am auzit ca pt alcool nu se da dovada. Este adevarat?
Buna ziua,

Am fost prins baut la volan, 0.5 la mie la proba de etilotest, apoi mi s-au recoltat probe biologice.
Din acel moment au trecut 3 luni fara absolut nici o veste, ceea ce mi se pare complet aberant din partea autoritatilor.
Este posibil sa ma duc sa imi iau o dovada sa pot conduce pana hotarasc sa imi dea si mie o rezolutie? Dat fiind faptul ca au trecut deja 3 luni si ca doar de la proba cu etilotestul nu au cum sa-mi anuleze permisul , care sunt drepturile mele in continuare?

Multumesc anticipat.