avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 515 soluții astăzi
Forum Activitate elvan

Activitate elvan

Sunt extrem de interesat de informatii detaliate in acest domeniu.
Vad ca nu ati mai dezvoltat.
Pana la stadiul ca trebuie sa imi infiintez un PFA am ajuns si eu pana acum. Atata ca citind discutiile de pe forumuri, cu toate ca se spune ca este foarte simplu sa infiintezi si sa coordonezi activitatea unui pfa, mie mi se pare ca iti trebuie cel putin 3 facultati pt asa ceva (dreptul, studii economice si ceva studii vamale).
As avea nevoie si eu de un consultant in Bucuresti pt. a presta activitatile amintite de antevorbitorul meu.
Răspuns la discuția Cale vanzare bunuri pe okazii
Eu ma gandesc sa fac treaba asta ca un hobby si pt a cumpara niste produse ceva mai ieftine pt copii mei. Dar daca la un moment dat prind un superdiscount nu strica sa cumpar mai multe bucati, dintre care unele sa le valorific (ies mai ieftin si la transport). Cifra mea de afaceri ar fi undeva pana in 20.000 Euro/an.
Buna ziua,

Ma intereseaza sa incep o mica afacere de revanzare a unor bunuri (in special articole pt copii: jucarii, hainute, articole de igiena) achizitionate de pe site-uri din UE (Amazon, ebay, debehams, mothercare etc).

Ca si cale de vanzare as folosi in special site-uri gen okazii.ro.

1. Care ar fi calea legala de vanzare a acestor produse?
2. In cazul in care infiintez un PFA care ar fi codul CAEN aferent acestui tip de activitate?
3. Pot vinde produsele prin PFA (sau II) dar acestea sa fie achizitionate din UE pe persoana fizica (pe numele titularului PFA sau II)?