Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cale vanzare bunuri pe okazii
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cale vanzare bunuri pe okazii

Buna ziua,

Ma intereseaza sa incep o mica afacere de revanzare a unor bunuri (in special articole pt copii: jucarii, hainute, articole de igiena) achizitionate de pe site-uri din UE (Amazon, ebay, debehams, mothercare etc).

Ca si cale de vanzare as folosi in special site-uri gen okazii.ro.

1. Care ar fi calea legala de vanzare a acestor produse?
2. In cazul in care infiintez un PFA care ar fi codul CAEN aferent acestui tip de activitate?
3. Pot vinde produsele prin PFA (sau II) dar acestea sa fie achizitionate din UE pe persoana fizica (pe numele titularului PFA sau II)?
cel mai bine ar fi sa va faceti srl
Eu ma gandesc sa fac treaba asta ca un hobby si pt a cumpara niste produse ceva mai ieftine pt copii mei. Dar daca la un moment dat prind un superdiscount nu strica sa cumpar mai multe bucati, dintre care unele sa le valorific (ies mai ieftin si la transport). Cifra mea de afaceri ar fi undeva pana in 20.000 Euro/an.
Va recomand sa va infiintati PFA. Detalii infiintare aici: [ link extern ]
Cod CAEN pretabil: 4791 - Comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet.