avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 108 soluții astăzi
Forum Activitate ancaluminitza

Activitate ancaluminitza

buna seara...va multumesc pentru raspuns ,tuturor.
trebuie sa precizez ca,deoarece nu sunt familiarizata cu termenii legali ,probabil nu am putut expune in mod clkar problema..o sa reiau in cel mai clar mod posibil acum.
in urma cu mai bine de opt ani uscatoria care nu are geam direct afara,in fatada blocului ,ci acesta da in balconul parintilor mei,a fost vanduta unei persoane care era agent imobiliar la acel moment.
parintii mei nu au fost de acord cu vanzarea dar deoarece au fost intimidati si asigurati ca desi ei se impotrivesc,tot se v-a efectua vanzarea,pana la urma au cedat si au semnat cu conditia de a se inchide geamul respectiv.
pentru ca ei sunt oameni simplii si needucati sau poate ignoranti,nu s-a specificat in contract acest lucru si au luat de buna credinta ceea ce spunea respectiva persoana...adica promisiunea de a se inchide geamul.
bineinteles ca asta nu s-a intamplat nici pana in ziua de azi cand uscatoria ulterior transformata in locuinta in mod fraudulos zic eu si am sa explic mai jos de ce afirm asta,are al treilea rand de proprietari.
parintii mei au comandat un geam termopan fix,care la prima tentativa nu s-a putut monta,fosta proprietara impiedecand acest lucru prin violenta,dar care mai tarziu a fost montat.
acest lucru s-a intamplat satui fiind sa ii auda pe proprietari in momentele lor intime,sau sa nu poata intinde haine in balcon din cauza fumului de tigara sau a mirisului de gatit. acum au fost notificati prin avocat de catre actualii proprietari pe motiv ca nu pot folosi locuinta din lipsa de aer.
acea uscatorie nu are decat undeva putin peste 13 m patrati,ceea ce nu constituie dimensiunea legala pentru a ii fi schimbata utilitatea din uscatorie in locuinta...dar actele au fost falsificate dandu-se dimensiuni mai mari spatiului...lucru care se poate proba. apoi nu au unde sa isi elimine gazele uzate de la cuptor decat la noi in balcon...deci nu e complet legal ce se intampla acolo. asa ca as dori un sfat...sa asteptam sa ne dea in judecata...au sanse sa castige sau nu avem de ce sa ne facem griji?
multumesc din nou.
da..era vorba despre o cale de acces intre cele doua locuinte,reprezentata printr-un geam intre uscatoria,acum locuinta si balconul nostru. este posibil sa fim obligati sa lasam geamul acela deschis?
poate exista o cale de comunicare intre doua locuinte in mod legal? uscatoria de la etajul 4 de pe scara s-a vandut ,cu multi ani in urma si printr-o intelegere verbala am cerut sa se inchida geamul sau chiar zidi peretele pentru a nu se putea trece in apartamentul nostru...asta deoarece parintii mei necunoscand legea si fiind neinformati au trecut cu vederea sa ceara acest lucru in scris in contract.timpul a trecut,baiatul care a cumparat a lungit treburile si a vandut uscatoria fara a solutiona asta...acum este al treilea rand de proprietari si am inchis noi geamul pentru ca nimeni nu dorea sa faca acest lucru.acum suntem hartuiti si chiar am primit o instiintare de la un avocat pentru a deschide acest geam. ce sanse am avea sa castigam un eventual litigiu in instanta?se poate asa ceva?sa fii obligat sa lasi un geam pe care oricine sa il poata trece la tine in apartament? cineva ar putea sa ne sfatuiasca in acest sens??? multumesc