avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 924 soluții astăzi
Forum Activitate castoralexa

Activitate castoralexa

Răspuns la discuția furt din supermarket


Domnule avocat, imi puteti spune totusi, in cat timp se prescriu probele acestea video care sunt in posesia supermarket-ului? De cand pot sa fiu linistita?
Răspuns la discuția furt din supermarket
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Din moment ce nu a fost sesizata politia nu se obisnuieste a se sesiza ulterior.
Se merge pe flagrant.

Din toata practica pe care o am si din cat cunosc in mod direct pe astfel de probleme nu am auzit niciodata sa se fi intamplat altfel.
Nici politia nu prea are chef de astfel de cazuri...


VA MULTUMESC DIN SUFLET!
Răspuns la discuția furt din supermarket
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

castoralexa a scris:

DACA POLITIA NU A FOST ANUNTATA ATUNCI, O MAI POT ANUNTA EI ULTERIOR?
Cat timp se pastreaza inregistrarile?
Mor de frica!
Stiu ca trebuia sa-mi fie frica atunci, dar nu stiu ce a fost in capul meu!
Daca o anunta ce pot pati?


Da, politia poate fi anuntata si au acest drept insa nu se procedeaza asa.
Incercati sa trageti invatamintele din aceasta intamplare si sa nu mai repetati...


Domnule avocat, spuneti-mi va rog, am scapat. Nu mai mi se poate intampla nimic?
Răspuns la discuția furt din supermarket
elga50 a scris:

Oamenii au nevoie de experiente noi, cateodata ciudate. Probabil a fost un asemenea moment. Invatati din el si incercati sa va cunoasteti. E mai mult decat o amenda!


Sunt constienta de gravitatea faptei. Stiu ca putea fi rau de tot. Am avut noroc ca am dat peste niste oameni buni, întelegatori. Altfel cred ca ar fi putut sa-mi spuna: "unde-i lege, nu-i tocmeala", si sa suport consecintele legale intocmai asa cum sunt ele. Mi-a fost invatatura de minte. Nu mai fac asta niciodata.Însa ce va rog eu sa-mi spuneti este daca sunt in pericolul de a mai primi o citatie sau o amenda acasa in situatia in care prejudiciul a fost recuperat de unitate (paguba nu mai exista) şi nu a fost chemata politia la momentul respectiv. Ma nelinisteste asta pt. ca am auzit pers. care au primit amenzi de ex. dupa 6 ani pt. ca au fost prinse fara bilet in autobuz.
...dar la mine situatia este mai grava, adica este furt calificat. O sa ma omoare ai mei!
Răspuns la discuția furt din supermarket
elga50 a scris:

Sa nu mai furati!
Daca nu a fost politia anuntata, ati scapat!


Va multumesc ca existati !Pot sa primesc vreo amenda acasa? Daca se descopera ceva cred ca o sa mor de rusine. Nu stiu de ce am facut-o, nu imi lipseste numic! Mi-a lipsit atunci cu siguranta capul.
Răspuns la discuția furt din supermarket
elga50 a scris:

Sa nu mai furati!
Daca nu a fost politia anuntata, ati scapat!

Fapta pe care am savarsit-o nu imi da pace. Ma distrage de la toate activitatile. Nu mai pot face treaba, nu mai pot manca, am slabit 7 Kg., nu mai pot dormi. Ati putea sa-mi spuneti, va rog frumos care este termenul exact in care supermarketul ar mai putea sa ma reclame la Politie?Imi este tare frica. Nu stiu ce a fost in capul meu!
Răspuns la discuția furt din supermarket
DACA POLITIA NU A FOST ANUNTATA ATUNCI, O MAI POT ANUNTA EI ULTERIOR?
Cat timp se pastreaza inregistrarile?
Mor de frica!
Stiu ca trebuia sa-mi fie frica atunci, dar nu stiu ce a fost in capul meu!
Daca o anunta ce pot pati?
am fost prinsa filmata sustragand obiecte din supermarket. m-a oprit paza dupa ce am achitat cosul şi am fost dusa la camera de control. Mi s-a cerut buletinul, s-a intocmit o constatare, am platit obiectele si mi-au fost date. nu a fost chemata politia. Cei de la paza mi-au dat drumul si mi-au spus sa nu mai fac. Ce mi se poate intampla?