avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 584 soluții astăzi
Forum Activitate pysymotura

Activitate pysymotura

Buna ziua,

Sotul meu a contractat un credit de nevoi personale inainte de casatorie, de care a beneficiat mama sa, cu angajamentul/intelegerea(nescrisa) ca aceasta sa achite ratele lunare aferente creditului. Deoarece soacra mea nu a mai achitat ratele s-a dispus executarea silita a sotului. Acum are poprire 30% din salariu dar vroiam sa stiu in ce masura aceasta situatie poate afecta imobilul in care locuim. Apartamentul este achizitionat prin programul prima casa de catre mine, inainte de casatorie.Exista vreo posibilitate ca executarea silita sa se rasfranga si asupra acestui imobil sau a drepturilor mele salariale?
De asemenea, as vrea sa stiu care sunt actele/procedura de achizitionare a unui teren pe numele copilului (in varsta acum de 3 ani). Am dori ca fiica noastra sa fie proprietara acestui teren, dar nu stim sigur daca aceasta e cea mai buna solutie - in situatia in care sotul continua sa fie sub executare silita, si devenind repr. legal sau curator al fetitei in ceea ce priveste terenul mai-sus mentionat - executarea silita se poate rasfrange si asupra acestui teren?

Va multumesc tare mult pt raspunsul prompt
Buna dimineata,

Va multumesc din nou ca mi-ati raspuns atat de repede. Insa in ceea ce ati listat sunt niste neclaritati/neconcordante. Doar ca sa ma asigur ca s-a inteles corect,vb despre concediul prenatal nu despre cel de maternitate pt ca voi naste abia in Feb spre sfarsit.

Neconcordanta pe care am obs este ca spuneti intai mi se vor calcula pt luna Dec doar 5 zile de concediu datorita faptului ca se iau in calcul doar cele lucratoare iar mai jos spuneti ca pt concediul de maternitate se numara cele 126 calendaristic - sa inteleg practic ca am dreptul la concediu pt 126 de zile dar de fapt imi vor fi platite doar cate se incadreaza ca si zile lucratoare in aceasta perioada?
Si suma pe care ati mentionat-o(265 respectiv 1113) banuiesc ca este cea care se adauga peste suma salariului net,nu?

ioana
Va multumesc tare mult pentru raspuns insa nu sunt sigura ca ma ajuta datele si calculul pe care l-ati facut :( Probabil ca din cauza ca nu inteleg foarte bine de ce spuneti ca pentru perioada 23- 31 Dec indemnizatia va fi de 279 RON/zi? Adica nu mi se va calcula concediu prenatal pentru luna Decembrie? Eu intotdeauna primesc salariul in jurul datei de 10 ale lunii urmatoare, deci in acest caz ar trebui sa primesc prima suma aferenta concediului prenatal in Ianuarie. Se calculeaza doar pt zilele din luna in care ai fost efectiv in concediu prenatal(23-31 Dec?Si numai pt zilele lucratoare banuiesc?
As vrea sa stiu cat ar trebui sa primesc pt o luna de prenatal avand in vedere suma bruta medie obtinuta pe ultimele 6 luni (adica Iun - Noi '11) pe care am mentionat-o initial. Imi puteti spune va rog si unde ati gasit mentiuni despre suma de 8040 ca si plafon pt calculul cunatumului de prenatal? Eu nu am gasit in niciunul dintre actele normative pe care le-am citit despre acest subiect.

Multumesc mult din nou!
Buna ziua,

As dori va rog sa stiu exact care sunt pasii de calcul (sau daca se poate sa fiu ajutata cu calculul corect) pentru a putea afla care este cuantumul sumei pt concediu prenatal & de lauzie. Am sa incep concediul prenatal in 23 Dec acest an (am ales sa iau toate cele 63 de zile conf legii) si de aceea este important sa stiu exact pe suma ma voi putea baza inainte si imediat dupa nastere. Stiu care sunt % si mentiunile legale insa nu am reusit sa ma descurc cu calculul efectiv.

Datele mele sunt urmatoarele: angajata cu contract de munca pe per nedet.; salariul mediu brut pe ultimele 6 luni (inteleg ca trebuie sa iau in calcul Iunie - Noiembrie din mom ce intru in prenatal acum in Dec) este 8463 RON(aceasta suma include si marirea anuala primita in Iunie pt care s-au platit taxele aferente la stat).

Multumesc din suflet pt raspunsul prompt !
ioana