avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 951 soluții astăzi
Forum Activitate visinoiu75

Activitate visinoiu75

Un functionar public avand intreruperea raportului de serviciu a participat la campania electorala si la alegerile locale 2012. Nu a castigat si si-a reluat activitatea ca functionar public intr-o primarie (si-a dat demisia din functia de consilier local). In timpul campaniei a fost numit in Biroul Permanent Judetean al unui partid. Este obligat ca functionar public sa-si dea demisia si din acel partid sau poate sa fie membru de partid ? (el vrea sa-si pastreze serviciul - functionar public in primarie)
Va multumesc anticipat!
De aproximativ 6 ani exista la primarie un autoturism cumparat si inscris pe numele primariei. Cu toate ca primaria este dotata si cu garaj, PRIMARUL, portocaliu fiind, nu numai ca foloseste acest autoturism in scop personal, il parcheaza in curtea dansului, deci fara garaj, dar foloseste masina institutiei si in scop electoral, carand cu aceasta plocoane politice portocalii la anumiti cetateni din comuna.
Exista vreo modalitate din punct de vedere legal pentru a impiedica acest lucru? Si daca DA cine este indreptatit sa ia masurile respective?
Am lucrat ca functionar public intr-o primarie pe urbanism si investitii, iar dupa alegeri am devenit viceprimar. Pe langa atributiile delegate de primar si pe langa atributiile legale ale viceprimarului prin dispozitie execut si activitatea de urbanism si investitii. La compartimentul de cadastru unde sunt 3 functionari dintre care un tehnician cadastru caruia primaria i-a platit scolarizarea, de cativa ani s-au ivit probleme generate de acest tehnician cadastru, probleme ce au ajuns la corpul de control al prefectului. Urmare acestora dl. primar a hotarat retragerea dreptului de semnatura al tehnicianului cadastru. Prin Dispozitie a Primarului se doreste ca Viceprimarul, in speta eu, sa ma ocup si de activitatea de cadastru. Eu consider ca este un abuz din partea primarului, deoarece nu am timpul fizic necesar desfasurarii si acestei activitati, iar la langa atributiile legale ale viceprimarului, pe langa atributiile delegate, organizez si coordonez activitatea conform Legii nr.416 / 2001 cat si urbanism si investitii. Pe langa faptul ca nu am specializare in domeniul cadastrului mentionez ca dl. primar doreste <<sa ma lege de scaun>> deoarece la viitoarele alegeri intentionez sa candidez. Din punct de vedere legal cum ma pot apara impotriva acestei dispozitii a primarului ? Va multumesc !