avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 927 soluții astăzi
Forum Activitate mauroghiglia

Activitate mauroghiglia

Buna ziua. Astazi am fost la "Casa de Casatorii" sectorului 6 Bucuresti si mi s-a spus ceva neclar. Angajata de la primarie inainte a spus ca "acest lucru nu este posibil intrucat cetateni din Filipine au certificate de nastere care nu se potrivesc cu pasaportele". Odata ca am demonstrat ca datele se potrivesc, doamna a spus:"dar, vedeti! Pe pasaportul domnisoarei este un middle name. In Romania nu exista middle name asa ca actele nu se pot face". Citesc dintr-o nota de la ambasata romaniei la New York ca "middle name" pur si simplu nu trebuie trecut in actele din Romania (asta s-a intamplat intr-adevar cu viza ei). Cineva poate sa m-ajute, posibil cu o lege?
Multumesc
Răspuns la discuția Supraveghere video in bloc
@moderator
inteleg ce spuneti, dar, din scrisul Dvs nu prea inteleg daca am incalcat regulamentul...

Sincer, frasa "inclusiv in cea din care pretindeti ca veniti" nu este prea fericita. Eu PROVIN de o tara, nu pretind ca vin, dar e o nuanta pe care nu cred ca o intelegeti.

@avocat_lacoschi
Sunteti sigur ca apararea unui drept fundamental trebuie facuta in istanta? Sincer sa fiu, nu stiu daca in aceasta tara "unde exista legea" inca s-a aplicat normativa europeana privind protejarea confidentialitate prin infiintarea unei Garant. Cred ca sisteme de supraveghere sunt obiect unei legi. Si, de cate stiu eu, apararea legii nu se face in instanta, dar de catre autoritatiile competente. Ori daca cineva m-agreseaza in aceasta tara trebuie sa-l dau in judecata? Si politia ce face?
M-explica mai bine. Eu cred ca daca un subiect isi foloseste inregistrariile camerelor pentru uz personal, incalca o lege penala. Cred ca este treaba de politie, nu trebuie sa-l dau in judecata.
Răspuns la discuția Supraveghere video in bloc
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Eu chiar nu inteleg, poate fiind strain.
Am apelat la acest forum, care se numeste avocatnet, in speranta de a primi raspunsuri legale, pentru a proteja un drept fundamnetal.
Eu cred ca, si intr-o tara unde legea nu este si cand este nu este respectata sau folosita curespunzator, , exista proceduri care ne asigura privacy-ul.
Cred ca (sper sa) cand se instaleaza un sistem de supraveghere exista un protocol de instalare, ca trebuie nominalizat un responsabil care asigura confidentialitate.
Pe langa asta, m-as fi aspectat un raspuns potrivit, de genul:"Domnule, veniti la cabinetul meu, eventual facem o sesizare in scris catre asociatia proprietarilor, dupa care urmeaza o eventuala plangere la politie pe baza de legea cutare...".
Raspunsuri ca "nu putem sa va credem" sau "trageti draperie" sau "e drept sa fiti supravegheat" nu au sens in acest forum.
Situatia e dramatica: a venit la mine o femeie (casatorita) si acest nebun a asteptat-o pe scari si a luat-o la intrebari:"Cine sunteti? Ce faceti aici?".
Oare traiesc cu adevarat intr-o tara fara lege?
Răspuns la discuția Supraveghere video in bloc
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
@Mariana
cred ca aveti o idee distorsionata despre un sistem de supraveghere. In primul rand nu cred ca poate fi folosit pentru a calcula intretinere. Legea vorbeste clar despre "Sisteme de supraveghere impotriva hotilor".
In al doila rand, cum v-ati simtit dumneavoastra daca presedintele blocului Dvs v-ar opri pe scari, fata de vecini, si va spune "Ieri am vazut ca, la ora 1 noapte, ati intrat in casa cu un barbat care a stat 2 ore?"
Buna ziua,
imi cer scuze pentru gramatica, dar sunt strain.

Locuiesc intr-un bloc unde presedintele asociatiei locatarilor a instalat un sistem de supraveghere video, atat in exterior cat in interior. De cate ori ne intalnim, dansul imi spune la ce ora am intrat si, eventual, cu cine.

As vrea sa stiu cum pot sa imi protejez privacy-ul.