Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Supraveghere video in bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Supraveghere video in bloc

Buna ziua,
imi cer scuze pentru gramatica, dar sunt strain.

Locuiesc intr-un bloc unde presedintele asociatiei locatarilor a instalat un sistem de supraveghere video, atat in exterior cat in interior. De cate ori ne intalnim, dansul imi spune la ce ora am intrat si, eventual, cu cine.

As vrea sa stiu cum pot sa imi protejez privacy-ul.
Dvs. aveti dreptul la viata privata. Conform art. 74 din noul Cod civil, sunt atingeri aduse vietii private:
- "captarea ori utilizarea imaginii sau a vocii unei persoane aflate intr-un spatiu privat fara acordul acesteia";
-tinerea vietii private sub observatie, prin orice mijloace.
Faptul ca s-au instalat camere video la intrarea in bloc, in casa scarii, este un lucru foarte bun pentru siguranta celor care locuiesc acolo. Nu se pune problema de "atingerea vietii private" sau de "dreptul la viata privata", aceste imagini captandu-se pe un spatiu public sau spatiu comun. Daca ar fi introdus obiectivul in apartamentul unui proprietar, sigur ca ar fi incalcat legislatia cu privire la viata privata...
Dar ceea ce nu este in regula, e atitudinea presedintelui care-l deranjeaza pe proprietar si-l agreseaza cu informatiile pe care i le da parca in mod ostentativ. Pentru asta incercati sa discutati cu el, sa-i explicati ca nu este corect sa comenteze lucrurile normale ce se vad pe inregistrari. Daca nu intelege, faceti o sesizare la politie si poate o sa-i explice cineva ca scopul camerelor video este de a creste siguranta in bloc si nu pentru a agresa vecinii.
In mod normal ar trebui acordul adunarii generale...deoarece nu este un act de simpla administrare...
Orice opinie poate avea relevanta in functie de argumente chiar si in caz de judecata...chiar cu o hotarare a adunarii generale legal luata...
Poate ca hotararea s-a luat in adunarea generala. Cu ce schimba aceasta hoitarare situatia?
Cel care a postat aici spune ce i se intampla. Ori acelasi lucru i se intampla chiar daca s-a hotarat in adunarea generala.
Repet: este legala instalarea de camere video dar nu este corect tratamentul aplicat de presedinte care-l informeaza pe vecinul sau de ceea ce vede pe inregistrari. Aceste inregistrari nu trebuie comentate, nu trebuie sa fie obiectul discutiilor din asociatie, ci trebuiesc folosite doar atunci cand se intampa ceva deosebit, un furt, om spargere...
Constituie abuz ca proprietarul in calitatea de presedinte de asociatie de proprietari sa faca uz in interes personal de materialul inregistrat de sistemul de supraveghere
In conditiile in care autorul precizeaza ca presedintele de asociatie face referiri la aspecte care lezeaza interesele legitime ale proprietarului de rand,apreciez ca deja ne aflam in fata unui abuz al presedintelui de asociatie care intelege sa utilizeze informatiile selectiv exclusiv in interes personal si fara acordul celor ce fac obiectul inregistrarilor