Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Montare camere video pe bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Montare camere video pe bloc

Asociatia de proprietari din blocul unde locuiesc se confrunta cu urmatoarea situatie:
Urmare a discutiei purtate si a acordului obtinut in cadrul Adunarii generale a proprietarilor, s-a intocmit un tabel si s-au luat semnaturi de accept de la majoritatea covarsitoare a proprietarilor pentru montarea unui sistem de camere video pe bloc ,indreptate spre intrarile blocului si spre parcari cu scopul de a proteja proprietatea privata, resp. masinile si locuintele celor din bloc.Cativa proprietari nu si-au dat acordul ,iar acum cand s-a procedat la achizitionarea si montarea sistemului,unul din proprietari someaza Asociatia sa demonteze sistemul pe motiv ca el nu si-a dat acordul si ca prin functionarea camerelor i se aduce atingere la dreptul la viata intima si privata...Se invoca diverse acte legislative ale PE si CE.Subliniez aici ca nu este montata nici o camera in interiorul blocului, pe hol sau pe scara acestuia.Intrebarea mea : Este justificata prin vreo lege aceasta solicitare? Asociatia de proprietari a procedat corect ? Ar trebui sa i se dea curs acestei solicitari venita de la un singur proprietar ?Va multumesc.
Nici macar nu trebuie luat in seama ! Asociatia a procedat corect si persoana in cauza nu are cum sa se opună. Sa-si strecoare amanta pe ușa din dos...:)
Va multumesc pentru raspunsul prompt.
Nu este chiar asa
Instalarea de sisteme de supraveghere ,legal ,se poate realiza inclusiv la nivelul asociatiilor de proprietari ,numai cu avizul IGPR si SRI
Nu este suficient acordul proprietarilor
Dispozitiile in vigoare referitoare la ,montarea sistemelor de monitorizare video prevad conditii general valabile pe intreg teritoriul national,fara exceptii sau derogari in cazul asociatiilor de proprietari
Sunt intrunite conditiile legale de montare sistem de supraveghere in cazul respectarii prev L nr 333/2003.HG nr 10101/2004 privind normele metodologice de aplicare a L nr 333/2003 aviz ANSPDCP ,acordul individual pentru montare sistem monitorizare video si in special dovada individuala a proprietarilor pentru a-si exercita dreptul la opozitie la prelucrarea imaginilor personale conform prev L nr 6777 din 2001 privind protectia datelor cu caracter personal
Parcurgeti atent subiectele similare si veti observa consecintele instalarii fara forme legale,fara licenta,fara acordul autoritatilor in domeniu
Inclusiv unitatile/obiectivele obligatoriu legal prevazut sa detina sisteme de supraveghere au obligatia sa parcurga etapele legal prevazute pentru instalare sistem si mai ales pentru accesul si utilizarea datelor stocate...

ynocentta, utilizator
Multumesc mult.
Pai, poate ca as. prop. a instalat aceste camere de supraveghere cu o firma autorizata, ce stim noi, pate ca nici autorul topicului nu stie acest lucru... Sa mearga presedintele la IGPR, la SRI si la ANS... sa le ceara acordul. Cine de cine se fereste in acest caz?
Si noi vrem sa montam un asemenea siatem, dar in interiorul casei scarilor, pe spatiul comun. Sa stim si noi cine-si face nevoile in casa scarii, cine loveste peretii, cine scrie porcarii pe pereti, cine darama florile si cate si mai cate. Trebuie sa obtinem aprobarile despre care s-a facut vorbire. Ok! Firma care va instala acele camere de supraveghere (autorizata), o sa obtina acele aprobari, stiu ei mai bine de unde si cum... Noi vrem sa fim in ordine si chiar nu ma intereseaza cine si cu ce amanta intra in bloc, treaba lor! Probabil ca cei care vor avea acces la inregistrari, vor avea niste drepturi si obligatii in acest sens - cu asta sunt de acord.