avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1081 soluții astăzi
Forum Activitate OlteanuMadalina

Activitate OlteanuMadalina

Buna ziua,
In luna iunie 2011 m-am angajat la o societate privata cu contract de munca si perioada de proba 3 luni. Dupa expirarea perioadei de proba mi s-a prelungit contractul cu inca 3 luni. Dupa expirarea si acestor 3 luni am fost anuntata ca nu mi se mai prelungeste contractul de munca si voi fi data afara. Am mers la Directorul general si am discutat cu el. I-am explicat situatia mea materiala si mi-a spus ca tot ce poate face pentru mine este sa ma tina pana pe 10 ianuarie. Mai exact: mi-a definitivat contractul de munca dar m-a obligat in acelasi timp si mi-a inmanat o instiintare (in luna octombrie) ca pe data de 10 ianuarie inceteaza contractul de munca din initiativa ambelor parti respectiv art. 55 lit. b din C.Muncii. Aceasta instiintare este data din octombrie si are si nr. de inregistrare. Intrebarea mea este daca este legala. Mentionez ca ea este intitulata: In atentia Dnei X/ Va reamintim ca in urma discutiei avuta cu dnul director contractul dvs. inceteaza pe 10 ian. cf art. 55. lit.b. A doua intrebare este: pot sa-mi iau concediu medical desi contractul inceteaza pe 10 ianuarie? Cand intru exact in perioada de preaviz. As dori macar pana la sfarsitul lunii ianuarie sa fiu in medical. Daca se poate acest lucru pe urma revin in preaviz? Nu inteleg mai nimic. Va rog mult explicati-mi. Multumesc anticipat.