avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 469 soluții astăzi
Forum Activitate Catalin32

Activitate Catalin32

Răspuns la discuția Divort si partaj
Catalin32 a scris:

Sunt de acord ca este bun comun, eu vroiam sa stiu cine dispune ca masina sa fie sigilata si in urma carei actiuni? Nici actiunea de divort nu a fost inca demarata...


Răspuns la discuția Divort si partaj
Sunt de acord ca este bun comun, eu vroiam sa stiu cine dispune ca masina sa fie sigilata si in urma carei actiuni?
Răspuns la discuția Divort si partaj
Mi s-a comunicat ( sotia impreuna cu ai ei parinti) ca daca plec de tot schimba yala si cer ca masina sa fie sigilata. Cui pot cere asta si pe ce baza? Mentionez ca masina este pe numele meu
Răspuns la discuția Divort si partaj
Spre exemplu, un extras de cont ar fi suficient? Si daca sotia retrage banii dupa ce eu ma mut, inainte de a introduce actiunea...
Răspuns la discuția Divort si partaj
Deci actiunea de partaj poate fi introdusa numai dupa terminarea divortului, nu in acelasi timp...
Mai ramane sa ma lamuresc cu aspectele privind partajul....
Buna ziua!
Intentionez sa divortez si as dori sa aflu mai intai cateva opinii despre speta mea. Casatoria dureaza de 5 ani si din ea a rezultat un copil in varsta de 2 ani. In timpul casatoriei, sotia a primit ca donatie din partea parintilor un apartament in care locuim in prezent. Amenajarea ( renovarea) si mobilarea apartamentului le-am facut noi, din fonduri comune. In acelasi timp, am mai achizitionat un autoturism, un teren si avem un cont in banca cu o anumita suma de bani, pe numele sotiei . Eu intentionez sa parasesc domiciliul conjugal inainte de introducerea cererii de divort. As dori sa stiu daca pt imbunatatirile facute de noi apartamentului ( existand chitante in acest sens) as putea fi despagubit cu o anumita suma si daca sotia ridica suma de bani din contul de la banca pot obtine legal jumatate din acea suma. In ce priveste masina si terenul , presupun ca se evalueaza , urmand ca fiecare din noi sa primeasca jumatate .
Ce acte ar trebui sa detin la introducerea cererii de divort?