avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 974 soluții astăzi
Forum Activitate corado_c

Activitate corado_c

Răspuns la discuția incredintare nou nascut
si am uitat sa intreb daca dupa ce sotie mea il adopta mai risc sa pierd copilul in cazul in care mama naturala se razgandeste, si cam ce sanse ar avea in instanta daca se intampla acest lucru?
Răspuns la discuția incredintare nou nascut
presupumamd ca voi alege solutia de a recunoste copilul pt ca mai apoi sotia mea sa il poata adopta, imi puteti spune cam care sunt pasii care trebuiesc urmati? adica la o perioada de timp dupa nastere depun o cerere la instanta de a mi incredinta copulul si in acelasi timp si o cerere de adoptie din partea sotiei mele? mai este un aspect pe care as vrea sa il stiu ... va lua in considerare instanta ca in momentul conceperii copilului eram casatorit si in ce masura va afecta acest lucru ceea ce doresc eu?
Răspuns la discuția incredintare nou nascut
Eu inteleg ce vreti sa spuneti si nu am cum sa va contrazic, calea la care ne am gandit noi nu este tocmai legala, dar sincer sa fiu nici ilegala nu cred ca este. adoptia in romania este o bataie de cap iar directia generala de asistenta sociala si protectia copilului tinde sa dea spre adoptie mai mult copii deja trecuti de 4-5 ani (stim asta de la apropiati care au incercat sa adopte), iar noi ne dorim un nou nascut, sa ne putem bucura de tot ce inseamna cresterea unui copil. Nu ii voi ascunde copilului niciodata ca a fost adoptat, iar in masura in care vom putea nu dorim nici sa o excludem pe mama naturala din viata lui, poate veni sa si vada copilul cand vrea ea.

@avocat_lascoschi exact de aceea am intrebat ce treb sa facem in cazul in care mama naturala este de acord sa fie decazuta din drepturile parintesti. nu vrem sa o excludem din viata copilului dar nici nu vrem ca peste 1-2 ani sa ne trezim ca ii vrea inapoi si noi sa nu avem ce face
Răspuns la discuția incredintare nou nascut
eu ex asta vreau, vreau o solutie prin care putem lua copilul cat se poate de legal din maternitate si cat mai repede si eventual sa nu mai fie nevoie de directia generala de asistenta sociala si protectia copilului ... cu tot cu modificarile din lege dureaza cel putin o luna din cate stiu, e posibil sa gresesc. cert este ca vrem sa adoptam copilul fara ca el sa treb sa astepte o perioada anume prin maternitate sau eu mai stiu ce cresa. stiu ca exista solutia de a trece copilul direct pe numele sotiei, cu putin ajutor din partea asistentelor, insa nu am vrea sa face chestiia asta care pana la urma nu este legala si eventual daca mama se razgandeste ramanem si fara copil si cu dosar penal.
Răspuns la discuția incredintare nou nascut
da,exista ... situatia data de mine mai sus nu este tocmai reala... ca sa fiu 100% cinstit este vb de o mama care vrea sa isi dea copilul spre adoptie, iar eu si sotia mea vrem sa l luam. ne am gandit ca una dintre solutii este sa recunosc eu copilul ca fiind al meu, pt ca apoi mama sa ceara sa fie decazuta din drepturile parintesti pt ca sotia mea sa il poata adopta
Vin si eu cu o intrebare dupa ce am cautat pe net in lung si in lat si nu am gasit nimic. In cazul unui cuplu necasatorit in care apare in ecuatie si un nou nascut, recunoscut de tata la nastere, cum se procedeaza in cazul in care mama accepta sa il incredinteze tatalui si sa fie decazuta din drepturile parintesti?