avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 800 soluții astăzi
Forum Activitate sregh

Activitate sregh

Răspuns la discuția Cota-parte indiviza
Cadastrul este facut de curand, acum doua luni. Am vorbit cu cadastristul, insa cota indiviza o preia din actele vechi, de la ICRAL, el nu are acces la documentatia imobilului, nu imi poate calcula cota indiviza. Si nu fortez pe nimeni sa-si actualizeze cadastrul, ei ma forteaza sa platesc, in conditiile in care toate cotele indivize de acolo sunt in neregula, suma lor ajungand pe la 72%, iar situatia asta nu a aparut ieri, lucrurile stau asa de 20 de ani... Parca am fi in Kafka...
Răspuns la discuția Cota-parte indiviza
Multumesc frumos pentru sfaturi!
Voi incerca sa le conving sa recalculeze cotele indiviza. Sper sa reusesc...
Daca nu, recurg la varianta a doua.
Am urmatoarea problema: in urma cu o luna am cumparat un apartament. In actul de vanzare-cumparare este trecuta o cota indiviza de 20% din dependintele comune. Cei de la asociatie (presedintele si administratorul) mi-au trecut la intretinere 20% din cheltuielile comune (desi cu o luna in urma fostul proprietar platea ca toti ceilalti), in conditiile in care sunt 30 de apartamente pe scara, iar suma cotelor indiviza din actele de proprietate este 70% - prin urmare in actul meu e trecuta o cota prea mare, iar in ale lor sunt cote mai mici decat ar trebui. Presedintele refuza ideea de a face cadastrul imobilului, spune ca nu exista carte tehnica etc. Ce pot face?