avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Activitate mateescudoina

Activitate mateescudoina

Am inteles de la un vecin ca respectivul nu a facut cu o firma ci doar ar fi dus bonurile de materiale la asociatie sa i le deconteze. Nu stiu daca a facut si o cerere in aceasta privinta. Acelasi vecin este membru in comitetul asociatiei si nu a fost chemat la nicio sedinta cu privire la reparatia acoperisului.


Acest paragraf din lege contrazice ideea de a plati toti locatarii de pe scara reparatia acoperisului unui singur apartament?

"d) proprietate comuna aferenta tronsoanelor sau scarilor care nu poate fi delimitata - cel putin o instalatie pe verticala care alimenteaza in comun tronsoane ori scari sau parti de constructie comune tronsoanelor ori scarilor, care nu pot fi definite separat din punct de vedere fizic ca pozitie si suprafata"

Voi face exact cum m-ati sfatuit insa mai am o ultima intrebare. In momentul in care vor realiza ca le-am facut plangere penala, de frica unei amenzi si mai ales de frica unui dosar penal sunt convins ca sunt sanse extrem de mari sa falsifice eventuale acte care ar trebui sa existe. Spre exemplu o sa il puna pe proprietar sa faca o sesizare in scris si sa puna data care e necesara si presedintele va redacta o hartie prin care i se da acordul sau hotaraste sa suporte asociatia cheltuiala tot antedat lucrarii. Si eu nu am cum sa dovedesc ca acele hartii au existat atunci sau au fost redactate acum. Asadar aceste hartii se inscriu in vreun registru al asociatiei cu nr de ordine pt fiecare act? Imi inchipui ca procuratura nu o sa le faca perchezitie sa le ridice instantaneu hartiile existene si sa ii ia prin surprindere si astfel sa ii prinda ca nu exista nimic semnat si ei vor avea tot timpul si motivatia sa isi rezolve problema in stil romanesc.

Deci ce modalitati am sa ii prind cu minciuna si ei sa nu poata sa falsifice nimic? Si ce modalitati am sau pe ce ma bazez exact cand voi invoca ca acea cheltuiala trebuia sa fie suportata de toti? Doar argumente logice bazate pe cheltuieli anterioare? In lege scrie ca toate cheltuielile comune sunt suportate de locatari. E de ajuns?


Va multumesc

In primul rand va multumesc mult de tot tuturor pentru raspunsuri. Am citit si legea si ce nu specifica ea si inca nu imi este clar:
Atunci cand voi merge sa discut cu administratora si ea va realiza ca a gresit si va minti ca respectivul a anuntat-o si ca ea si presedintele a hotarat sa se faca lucrarea etc ar trebui sa existe o hartie, un proces verbal ceva semnat. eventual cu nr de ordine ca sa dovedeasca ca la data respectiva asa s-a intamplat? Sau ramane ca ea va minti si eu nu am ce dovezi scrise sa ii cer?

Va multumesc
Cum poate fi corect sa platim 3 vecini pt acoperisul de deasupra noastra cand in rest am platit si tevi sparte sub alte apartamente? Si cand absolut toate cheltuielile au fost comune pt toti? Imi puteti spune va rog daca exista vreo hartie ce ar putea elucida procedura? Vreun proces verbal, vreo cerere de oferta, vreo hotarare luata si semnata la respectiva data, etc? Sau doar ii cer in scris sa explice si atat?
Nu stiu si de fapt nu cred ca a anuntat nimic. Persoana de la etajul 4 s-a maritat si respectivul avand bani a renovat tot apartamentul si banuiesc ca a fost pe principiul daca tot a facut prin casa nu ar fi o idee rea sa faca si acoperisul si de ce nu sa plateasca altii. Nu stiu daca ii ploua in casa sau nu. Eu nu am nicio problema sa platesc cota parte la aceasta reparatie, dar nu cu preturi umflate si nu doar eu si 3 vecini in conditiile in care absolut toate cheltuielile comune au fost acoperite de toti locatarii. El cred ca a dus pur si simplu factura la asociatie si respectiva a considerat de buna cuviinta sa decida ea de capul ei cine si cum plateste. Pur si simplu s-a purtat ca si cand era firma ei si deconta unui angajat niste cheltuieli doar ca le deconteaza pe buzunarul meu. Pretul lucrarii executate este de 4000 lei in conditiile in care de la alte firme am primit preturi de 1000 lei pt aceeasi suprafata.

Daca o sa merg sa intreb la asociatie dupa zilele de odihna in care este acum doamna respectiva probabil ca o sa se disculpe si e posibil sa zica ca a fost anuntata etc. In fond nu pot dovedi eu ca nu. Pe mine ma intereseaza latura care tine de lege si poate fi dovedita sau nu cu hartii. Cum era corect sa se procedeze cu AG sau nu, cum trebuiau repartizate cheltuielile, daca trebuia o comisie care sa vada ca e motivata reparatia sau nu, nu doar ca vrea X sa repare ca asa vrea el etc. Dar pe lucruri concrete nu pe cuvantul ei si al respectivului locatar. Daca s-a semnat vreo hotarare cu o anumita data, daca s-au cerut oferte etc. Nu a fost nimeni de pe scara instiintat ca va avea de plata pur si simplu m-am trezit cu "pleasca" la avizier.

Ma intereseaza aspectele incalcate de ea si care nu pot fi interpretate dupa ureche ca asa crede ea "omeneste".

PS: Si mai este un aspect deranjant: daca acoperisul e al tuturor locatarilor si trebuie toti sa platim atunci de c enu asociatia a incheiat contract? Daca a considerat de buna cuviinta sa incheie el ce a vrut cum a vrut considerand ca e acoperisul lui de ce nu isi suporta singur cheltuielile? Cand vine vorba de cheltuit bani e al lui si cand vine vorba de incasat e al tuturor.
Va multumesc din suflet pentru raspuns. Ma mai puteti ajuta va rog cu 3 lucruri?

1. Prevederile enumerate mai sus se refera la lucrari pe tot acoperisul unei scari facute in acelasi timp in cadrul unui singur contract sau si la lucrari la acoperisul unui singur apartament si indiferent ca se repara doar suprafata de deasupra unui apartament sau a intregului imobil situatia este aceeasi?

2. Argumentele de mai sus sunt stipulate clar in lege sau sunt argumente logice si de bun simt care pot fi folosite in discutia cu persoana de la asociatie si respectivul locatar si eventual folosite intr-un proces?

3. Locatarii de pe scara pot refuza sa plateasca respectiva lucrare din moment ce nu s-au respectat prevederile enumerate mai sus?

Va multumesc
Buna ziua. Locuiesc, intr-un bloc cu 4 nivele, la nivelul 3. Locatarul de la ultimul nivel si-a reparat acoperisul si pe baza facturii cei de la asociatie au impartit valoarea facturii DOAR celor care locuim pe acelasi tronson. Motivul pentru care s-a procedat asa este ca persoana de la asociatie are relatii foarte stranse cu unii locatari de pe scara si probabil din prietenie a binevoit sa ii scuteasca de eventuale plati. Valoarea facturii este una enorma fata de pretul pietii pe metru patrat pe care l-am aflat de la diverse firme care executa hidroizolatii.

Vreau sa va intreb urmatoarele lucruri:

1. Nu era normal sa se imparta valoarea lucrarii la toti locatarii de pe scara nu doar la cei de sub cel care si-a reparat acoperisul? Toate celelalte cheltuieli comune le-am achitat toti de pe scara nu doar cei in dreptul carora s-a spart o teava in subsol. Si daca legea prevede ca toti de pe scara trebuie sa acoperim lucrarea care este va rog aceasta lege si eventual care este prevederea din ea? Am cautat pe net, dar nu am gasit nimic concludent si sper ca dumneavoastra care aveti pregatire de specialitate poate stiti exact legea.

2. Nu trebuia inainte sa fie executata lucrarea sa ni se arate niste oferte de la diverse firme? Sau nu trebuia asociatia sa semneze contractul de reparatie al acoperisului de deasupra respectivului apartament? Pentru ca in acest mod respectivul poate sa vina cu o factura de orice valoare chiar si una astronomica si noi sa fim buni de plata. Poate sa isi puna si foita de aur ca pe acoperisul bisericilor si noi sa fim obligati sa platim oricat si el doar sa vina cu factura. Nu mai vorbesc de faptul ca au fost cazuri cand cei care si-au reparat acoperisurile s-au inteles cu patronii respectivelor firme si au umflat enorm facturile si au impartit diferenta de bani si asociatia a fost buna de plata.
In aceasta situatie exista undeva vreo prevedere conform careia trebuia cineva sa verifice pretul sau veridicitatea costurilor, eventual asociatia sa incheie contractul? Poate fiecare asa de capul lui sa vina cu orice factura incheiata de el cu ce firma vrea el si ceilalti sa fie buni de plata?
Ce pot face in aceasta privinta?

3. Acesti bani nu trebuiau inclusi esalonat in plata intretinerii? Ca in acest fel daca lucrarea lui costa sa zicem 1.000.000 lei noi trebuia sa achitam intr-o luna valoarea ei si daca nu puteam sa platim penalitati? Nu ar trebui sa se tina cont de puterea fiecaruia de a achita eventuale cheltuieli, dar esalonat?

Va rog mult sa ma ajutati cu sfaturi si eventual sa ma indrumati ce optiuni am pentru ca iau in calcul inclusiv sa ii fac plangere penala celei de la asociatie pentru abuz in serviciu si chiar sa actionez in instanta daca am un motiv intemeiat pe cei care nu au respectat legea.

Va multumesc anticipat.