avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 990 soluții astăzi
Forum Activitate dlozy2012

Activitate dlozy2012

In fapt, in noiembrie 2011 conducand autoturismul personal pe un drum national, in intersectia dintr-un sat mi-a iesit brusc in fata un alt autoturism care nu a oprit la indicatorul rutier “STOP”. Mentionez ca acesta se deplasa cu autovehiculul pe drum judetean care isi pierde prioritatea de trecere la intersectia cu drumul national pe care circulam eu. Numitul a ignorat indicatorul rutier “STOP” si a intrat in intersectie fara sa se asigure. In acest moment am facut manevra de evitare dar totusi nu s-a putut evita coliziunea intre cele doua autovehicule in urma careia am suferit grave vatamari corporale, avand 32 zile de spitalizare, externarea facandu-se cu imobilizare la pat inca 45 zile. Asigurarile spun ca ar fi vorba de culpa comuna 50%-50% deoarece si eu aveam 95 km/h in localitate, acolo s-a oprit acul in bord. Masina mea are dauna totala, lovitura frontala este fata-dreapta la mine, deoarece am incercat sa-l evit. Nu s-a facut expertiza inca. Asa sa fie dupa cum zic asigurarile ?