avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Activitate DionaDiana

Activitate DionaDiana

Inca o intrebare : Daca sotia s-ar sinucide din cauza acestei infidelitati ar fi unul din noi 2 cercetati penal desi nu am instigat-o sa faca asta ??? Asa am auzit !
Nu mi se pare ok sa puneti la indoiala cuvantului lui si sa incercati sa faceti sa para altceva. Pana la urma vroiam o parere strict la subiectul deschis . Eu stiu f bine ce vrea el si ce vrem noi si asta conteaza.
Cum nu stie ce vrea ? Cu asta am si inceput ! Vrea divortul si custodie comuna. Vrea un divort pe cale amiabila desi nu o sa fie posibil .
Sotie vrea razboi si sa invoce ca motiv infidelitatea , desi ea nu doreste sa dvorteze si nici nu o sa initieze ea procesul de divort.
Sotul are programare la avocat saptamana aceasta.
adri , nu am scris pt a fi judecata si daca nu intelegi situatia , tine pt tine lucrul asta .
Nu seamana o casnicie cu alta si nici un adulter cu altul .
Nu cred ca e benefica interventia ta pe subiectul meu . Eu sunt interesata doar de problema legala . Cea morala e problema mea si a lui .
Este legal sa isi inregistreze sotia in timp ce sustine ca se sinucide si ca se arunca de la etaj cu copilul in brate ? Ar reprezenta o proba pt custodie ? In ce conditii ar putea el obtine custodie totala ? Exista si violenta . Ea este violenta , necontrolata in reactii , ameninta . El aparandu-si copilul de furia ei necontrolata , si luandu-l in brate a fost nevoit sa ii opreasca loviturile care ajungeam si la copil avandu-l in brate si a ripostat lovind-o .
Degeaba se agita ea cu motivul infidelitatii pt ca nu are nici o proba si nici nu o sa aiba !

Inca o intrebare : Faptul ca sotia ameninta foarte des cu sinuciderea si are iesiri necontrolate care afecteaza psihicul copilului , poate fi adus in instanta ?
Stiu ca-i amuzanta situatia , dar vreau sa-i fie lui bine in primul rand si nu vreau sa iasa sifonat din toata situatia asta !
Sotia nu e de acord cu un divort pe cale amiabila , cu siguranta va aduce in fata infidelitatea lui...
Custodie comuna ce inseamna de fapt ? Va putea vedea copilul cand vrea ?
Problema este ca nu sunt eu sotia inseala , sunt amanta .
Si nu vreau ca el sa piarda divortul si copilul total .

Sotia il ameninta ca o sa ii ia copilul si nu o sa-l mai poata vedea . Are acest drept daca demonstraza infidelitatea ? Sotia nu doreste sa divorteze amiabil sub nici o forma !
Va rog sa ma ajutati cu o parere avizata daca puteti.
In cazul unei casatorii de 6 ani in care sotul inseala , cum va decurge divortul ?

Sotia a vorbit cu amanta la telefon , exista cateva mesaje in care amanta nu da nici un detaliu si nu recunoaste nimic .


Cu aceste dovezi ar fi de ajuns sa intenteze proces impotriva sotului pe motiv de infidelitate ?
Daca sotul deschide proces inainte , e mai bine pt el ?


Cu copilul ce se va intampla ? Poate afecta custodia comuna in cazul in care se dovedeste infidelitatea ?

Un avocat bun ar putea ajuta sotul infidel sa castige custodie comuna si sa scape de acuzatia de infidelitate ?