avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 864 soluții astăzi
Forum Activitate CiprianJipa

Activitate CiprianJipa

Tocmai aici e nedumerirea mea. Legea citata de don'soara de la primarie(si acum imi pare rau ca nu am intrebat-o care lege) spunea ca ai nevoie de autorizatie inclusiv pentru locuri de jpaca, prelate, panouri publicitare, etc. Astea, insa toate, pe spatiul public. In acest context insa este vorba de un spatiu privat.
Buna Ziua,

Am inchiriat un spatiu comercial de la un mall. Terenul este afara, in spatele centrului comercial. Vreau sa pun un container pe care sa-l folosesc pe post de birou. Stiu ca este nevoie de autorizatie de constructie, chiar si pentru constructii temporare. Intrebarea mea este, insa: Am nevoie de autorizatie de constructie chiar daca acest spatiu nu este public ci privat? (apartine mall-ului).

Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Unde pot face mostenirea?
Multumesc pentru raspunsul promt.
Am auzit ca daca fac acest lucru in 60 de zile(de la deces cred) nu o sa coste. Daca depasesc acest termen va costa foarte mult. Este adevarat sau e doar o legenda urbana?
Buna Ziua,

Tatal meu a decedat. Nu am frati/surori, sunt unic mostenitor. Trebuie sa fac actele de mostenire, nici nu stiu care e termenul - dezbaterea mostenirii, cred.
Casa si toate terenurile sunt in Comanesti, Bacau. Acum eu locuiesc in Constanta.
Intrebarile mele sunt:
1. Unde trebuie sa merg cu actele sa rezolv chestia asta?
2. Pot sa o fac aici, in Constanta sau trebuie sa merg in Bacau?
3. Cat o sa ma coste tot procesul?

Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția deschidere afacere Paintball
Imi imaginez ca ar putea fi 9312 - cluburi sportive si 7721 - inchiriere de echipamante sportive.
In acest caz cum as putea sa aflu mai multe detalii si ce sanse reale am sa obtin finantare?
Răspuns la discuția deschidere afacere Paintball
Eu detin terenul(dreptul de a-l folosi). Intrebarea ramane pentru ca nu a primit raspuns: exista fonduri europene pentru o asememenea afacere?
eu.ro.lex a scris:

la cel mai apropriat ghiseu de Trezo sau la un giseu de taxe si impozite de la o primarie.


In Constanta sau doar in Comanesti?
Am luat o amenda de circulatie undeva intre Buzau si Slobozia. Acum sunt in Constanta, dar domiciliul de pe buletin este in Comanesti, Bacau. Unde pot plati amenda? In termen de 48 de ore, bineinteles.