avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 426 soluții astăzi
Forum Activitate florin_pch

Activitate florin_pch

Cum se poate face evaluarea inainte semnarii antecontractului?
Problema nu este atat de simpla. Dau un exemplu:
Se stabileste pretul de 60.000 EUR. Asta inseamna 57.000EUR de la banca si 3000EUR de la mine. Daca evaluatorul evalueaza la 55.000EUR apartamentul, imi va acorda doar 95% din suma, adica 52250EUR, avansul meu reprezentand restul de 2750EUR. Insa suma la care ne-am inteles este de 60.000EUR, diferenta de 5000EUR fiind suportata de mine. In aceasta situatie eu nu dispun de diferenta si am nevoie de garantia ca intr-o astfel de situatie sa imi pot recupera avansul dat la antecontract.
Concluzionand, vreau sa pot sa introduc o clauza tradusa in termeni simpli asa:
Daca apartamentul in cauza este evaluat la mai putin de 60.000EUR, vanzatorul trebuie sa ii restituie cumparatorului avansul oferit la antecontract.

edit: Din cate stiu, nu este posibil sa se stabileasca suma de vanzare dupa ce se face evaluarea. Pasii cred ca sunt urmatorii:
1. Se semneaza un antecontract care stipuleaza clar suma de vanzare
2. Se evalueaza apartamentul
3. Banca aproba suma maxima de 57.000EUR sau 95% din pretul evaluat (daca este mai mic de 60.000)
Buna ziua,
doresc sa achizitionez un apartament in Bucuresti prin programul Prima Casa. Vreau sa intreb daca in situatia in care ma inteleg cu proprietarul asupra unui pret dar evaluatorul evalueaza sub pretul convenit, este posibila adaugarea unei clauze in antecontract care sa imi permita sa imi recuperez avansul? Mentionez ca acest lucru este foarte important din moment ce nu voi dispune de fonduri suplimentare pentru a acoperii diferenta intre evaluare si pretul convenit in antecontract. Totodata, nu vreau sa pierd o suma de bani din aceasta cauza. Mentionez ca apartamentul se afla in renovare la acest moment, fapt care imi determina incertitudinea in ceea ce priveste evaluarea acestuia.

Multumesc anticipat.