avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Activitate cdaniel1961

Activitate cdaniel1961

Buna ziua.

Acum ceva timp am primit doua somatii de plata de 2 firme de recuperari, prin care imi comunicau ca au preluat prin cesiune contractale de la banca X si banca Y. Cel putin la una din aceste banci nu am avut decat un card de salariu pana in 2003. In primul rand am solicitat celor 2 firme sa imi faca dovada ca ele sunt cesionarii noi si in baza caror acte isi sprijina pretentiile, precum si din ce se compun sumele, cum au fost calculate, un extras ultim preluat de la bancile respective, etc. Nu am primit inca nimic de la aceste firme. In acelasi timp, am solicitat si de le cele 2 banci sa imi comunice daca au cesionat contractele, despre ce contracte este vorba, extrasul de cont dupa ultimele operatii (mai ales ca nu stiu ca la una din aceste banci sa fi facut vre-un credit, in fara de cardul de salariu din 2003 si care nu l-am mai folosit). Una din aceste banci a raspuns numai cu o copie legalizata dupa un contract cu un card de credit. Celalta banca nu a raspuns deloc. Ce ma sfatuiti sa procedez in continuare? Mentionez ca am confirmarile de primire de la banci si cele 2 firme de recuperare.
De asemenea, ma intereseaza daca este cineva dispus sa imi ofere asistenta juridica in aceasta problema. Ma intreseaza si daca Decizia nr. 11 din 2005 a ICCJ mai este valabila, cea cu privire la calculul dobanzilor legale sau a penalitatilor? Mentionez ca nu am primit nici-o notificare din partea bancilor precum ca ar fi concesionate vre-un contract.

Mutumesc anticipat
Buna ziua din nou.

Va rog sa imi spuneti, IFN-ul pe ce baza isi calculeaza sa zicem intazierile? Exista legislatie banuiesc. Sau este vorba de clauzele contractuale din contractul de credit? Nu este oare obligat sa precizeze debitorului modul de calcul al acestot penalitati?

Multumesc.
Someaza persoana ca sa gaseasca in termen de 5 zile lucratoare o solutie amiabila, altfel dosarul isi va continua parcursul si persoana va fi buna de plata pana la 10% din valoarea totala a prejudiciului de recuperat.


Inca nu s-a ajuns la a se discuta despre proprii. Din discutia telefonica doar au precizat ca urmeaza sa vina, probabil dupa de obtin un ordin judeactoresc sa recupreze bunuri care sa acopere debitul
Multumesc. Si v-au raspuns in vre-un fel?
O sa ma intresez pentru ca creditul nu este al meu personal ci al unui membru din familie. Voi reveni cu informatii pertinente. Va multumesc oricum pentru promtitudine. De asemenea, somatia nu trebuia insotita si de niste documente, respectiv cesiunea dreptului de catre banca, comunicarea ultimei solicitari de a se ajunge la o solutie amiabila, etc?
Pentru ca in corpul textului instiintarii de executare silita, mai precis in partea de jos, scrie ca aceast debit a fost inregistrat la Arhiva Electrnica de Garantii Reale Mobiliare sub nr .... din 2011. Vizita si instiintarea a fost facuta prin agentul de executare silita al firmei de IFN. Multumesc inca o data.
Multumesc. Exista in acest caz un termen de prescriptie?
Multumesc pentru raspuns, dar ce forma ar trebuie sa aiba aceasta intelegere? Nu una scrisa eventual? In care sa fie clar precizate sumele, datele lunare la care sa se faca plata si eventual care alte informatii? Exista ceva tipizat in acest sens? Este corect sa fie adaugate si penalizari care reprezinta circa 36 la suta din debitul initial? Daca este nevoie de un avocat, puteti sa imi recomandati pe cineva. Multumesc
Ieri am primit o instiintare de plata privind eventualiatate unei executari silite de la OFN de la un debit de la o banca. In instiintare se mentionata ca daca nu platesc in teremen de 5 zile suma se va face executarea silita prin luarea unor bunuri dib casa pana al acoperirea debitului. Mentionaez ca instiintarea cuprindea informatia privind valoarea debitului + penalizari = suma totala. Intr-o discutie telefonica mi s-a propus achitarea sumei in rate egale sau integral. Cum ma sfatuiti sa procedez?